א ב ג

סיכום

להרמון מובאות יפיפיות בתולות מרחבי הממלכה ואֲחַשְׁוֵרוֹשׁ בוחר באֶסְתֵּר, בת-דודו של מָרְדֳּכַי היהודי שמבקש ממנה לא לחשוף את מוצאה. מָרְדֳּכַי שולח את אֶסְתֵּר להזהיר את המלך מקנונייה של זוג סריסים שומרי סף. היא עושה זאת והאשמים ניתלים.

תקציר

פסוקים
א- י"ב אֲחַשְׁוֵרוֹשׁ נרגע מכעסו ומשרתיו מציעים לקבץ בהרמון, תחת הסריס הֵגֶא, יפיפיות בתולות מרחבי הממלכה, לתת להן להתייפות שם ואז המלך יוכל לבחור את מלכתו. מָרְדֳּכַי, צאצא של קִישׁ מבנימין (אבי שאול?) שהוגלה בגלות בבל אימץ כבת את בת-דודו היתומה והיפה הֲדַסָּה\אֶסְתֵּר. היא נלקחת להרמון ומתחבבת על הֵגֶא שנותן לה 7 משרתות ותמרוקים בהם היא מתייפה במשך שנה. במצוות מָרְדֳּכַי, היא לא חושפת את יהדותה והוא סובב ליד ההרמון לחקור בשלומה.
י"ג- כ כל נערה הבאה למלך זכאית לקבל מה שתרצה לארוע, שוהה עם המלך בלילה, ובערב עוברת להרמון הפלגשים שם היא שוהה עד ואם יקרא לה שוב המלך. אֶסְתֵּר באה אל אֲחַשְׁוֵרוֹשׁ בשנה 7 למלכותו והוא אוהב אותה יותר משאר הנשים ומכתיר אותה למלכה. הוא עורך 'מִשְׁתֵּה אֶסְתֵּר' ונותן הנחות במס ומתנות לעם לרגל הארוע. כשבאות שוב בתולות להרמון היא עדיין לא מגלה את מוצאה.
כ"א- כ"ג מָרְדֳּכַי שיושב בשער המלך מגלה קנוניה של שני סריסים שומרי סף להרוג את המלך ומספר זאת לאֶסְתֵּר כדי שתזהיר את אֲחַשְׁוֵרוֹשׁ. היא עושה זאת והאשמים ניתלים.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ג וְיַפְקֵד הַמֶּלֶךְ פְּקִידִים בְּכָל מְדִינוֹת מַלְכוּתוֹ, וְיִקְבְּצוּ אֶת כָּל נַעֲרָה בְתוּלָה טוֹבַת מַרְאֶה אֶל שׁוּשַׁן הַבִּירָה, אֶל בֵּית הַנָּשִׁים, אֶל יַד הֵגֶא סְרִיס הַמֶּלֶךְ שֹׁמֵר הַנָּשִׁים, וְנָתוֹן תַּמְרוּקֵיהֶן.
י"ז וַיֶּאֱהַב הַמֶּלֶךְ אֶת אֶסְתֵּר מִכָּל הַנָּשִׁים וַתִּשָּׂא חֵן וָחֶסֶד לְפָנָיו מִכָּל הַבְּתוּלֹת, וַיָּשֶׂם כֶּתֶר מַלְכוּת בְּרֹאשָׁהּ וַיַּמְלִיכֶהָ תַּחַת וַשְׁתִּי.