ב ג ד

סיכום

כל היושבים בשער העיר משתחווים להָמָן, השר הראשי, מלבד מָרְדֳּכַי. כנקמה, הָמָן משכנע את אֲחַשְׁוֵרוֹשׁ להשמיד את כל היהודים בממלכתו ב13 באֲדָר.

תקציר

פסוקים
א- ז אֲחַשְׁוֵרוֹשׁ מרים את הָמָן (מזרע אֲגָג מלך עמלק) לראש כל שריו. כל עבדי המלך בשער העיר משתחווים להָמָן כשהוא עובר שם, מלבד מָרְדֳּכַי שלא עונה לנזיפות שהוא מקבל מעבדי המלך שם, ואומר שהוא יהודי. הם מספרים זאת להָמָן והוא זועם ומחליט לנקום בכל היהודים ברחבי הממלכה. הוא מפיל פור (קוביית מזל) לקביעת יום הנקמה שיוצא באֲדָר.
ח- ט"ו הָמָן מספר למלך על עם מפוזר, נבדל משאר האזרחים גם בדתו, ושאינו עושה את מצוות המלך. למלך לא כדאי להשאירו ואף ירוויח כסף רב מרכושם אם יצווה לאבדם. המלך מסכים, נותן להָמָן את טבעתו ואף מוותר על הכסף להָמָן. ב13 לנִיסָן מזומנים סופרי המלך להכין צווים, חתומים בטבעת המלך, שיישלחו לכל המדינה, לפיהם ב13 באֲדָר יש להשמיד את היהודים ולבזוז את רכושם. המלך והָמָן יושבים לשתות והעיר שׁוּשָׁן נבוכה.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ב וְכָל עַבְדֵי הַמֶּלֶךְ אֲשֶׁר בְּשַׁעַר הַמֶּלֶךְ כֹּרְעִים וּמִשְׁתַּחֲוִים לְהָמָן, כִּי כֵן צִוָּה לוֹ הַמֶּלֶךְ, וּמָרְדֳּכַי לֹא יִכְרַע וְלֹא יִשְׁתַּחֲוֶה.
ח- ט "יֶשְׁנוֹ עַם אֶחָד מְפֻזָּר וּמְפֹרָד בֵּין הָעַמִּים בְּכֹל מְדִינוֹת מַלְכוּתֶךָ, וְדָתֵיהֶם שֹׁנוֹת מִכָּל עָם, וְאֶת דָּתֵי הַמֶּלֶךְ אֵינָם עֹשִׂים, וְלַמֶּלֶךְ אֵין שֹׁוֶה לְהַנִּיחָם. אִם עַל הַמֶּלֶךְ טוֹב - יִכָּתֵב לְאַבְּדָם, וַעֲשֶׂרֶת אֲלָפִים כִּכַּר כֶּסֶף אֶשְׁקוֹל עַל יְדֵי עֹשֵׂי הַמְּלָאכָה לְהָבִיא אֶל גִּנְזֵי הַמֶּלֶךְ."