ג ד ה

סיכום

מָרְדֳּכַי ויהודי הממלכה אבלים. אֶסְתֵּר מדברת איתו דרך שליח. מָרְדֳּכַי מבקש שתפנה למלך והיא עונה שהמופיע לפני המלך ללא הזמנה דינו מוות, אלא אם המלך ייתן לו את שרביט הזהב. מָרְדֳּכַי מתעקש והיא מבקשת להצטרף אליה לצום של 3 ימים.

תקציר

פסוקים
א- י"ב מָרְדֳּכַי שומע על הצו, שם על עצמו שק ואפר וזועק עד לפני שער המלך (כי אסור לעבור בו לבושים שק). גם בשאר הממלכה היהודים אבלים. נערות אֶסְתֵּר מודיעות לה על מָרְדֳּכַי והיא שולחת לו בגדים אך הוא מסרב לקבלם. היא שולחת את הֲתָךְ סריס המלך לברר מדוע ומָרְדֳּכַי מסביר את הסיבה ומבקש מאֶסְתֵּר שתתחנן לפני המלך. אֶסְתֵּר עונה שהמופיע לפני המלך ללא הזמנה דינו מוות, אלא אם המלך ייתן לו את שרביט הזהב, וכבר 30 יום לא נקראה למלך.
י"ג- י"ז מָרְדֳּכַי נוזף באֶסְתֵּר שלא תחשוב שתצליח להתחמק מהצו בארמון. אם היא לא תעזור היא תמות עם שאר משפחתה, וליהודים תגיע עזרה ממקום אחר. אולי לשם משימה זאת היא יועדה כשעלתה למלכות. אֶסְתֵּר מבקשת לכנס את יהודי שׁוּשָׁן לצום של 3 ימים. היא גם תצום ותיקח את הסיכון ותבוא למלך ללא הזמנה.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
"יא כָּל עַבְדֵי הַמֶּלֶךְ, וְעַם מְדִינוֹת הַמֶּלֶךְ, יוֹדְעִים אֲשֶׁר כָּל אִישׁ וְאִשָּׁה אֲשֶׁר יָבוֹא אֶל הַמֶּלֶךְ, אֶל הֶחָצֵר הַפְּנִימִית, אֲשֶׁר לֹא יִקָּרֵא - אַחַת דָּתוֹ לְהָמִית. לְבַד מֵאֲשֶׁר יוֹשִׁיט לוֹ הַמֶּלֶךְ אֶת שַׁרְבִיט הַזָּהָב - וְחָיָה. וַאֲנִי לֹא נִקְרֵאתִי לָבוֹא אֶל הַמֶּלֶךְ זֶה שְׁלוֹשִׁים יוֹם."
ט"ז וּבְכֵן אָבוֹא אֶל הַמֶּלֶךְ אֲשֶׁר לֹא כַדָּת, וְכַאֲשֶׁר אָבַדְתִּי אָבָדְתִּי.