כ”ג כ”ד כ”ה

סיכום

אַבְרָהָם שולח את עבדו למצוא אישה ליִצְחָק מארץ מולדתו והוא מוצא את רִבְקָה בבאר ליד בית אביה ואחיה לָבָן.

תקציר

פסוקים
א- ד אַבְרָהָם משביע את עבדו הנאמן שלא ישיא את יִצְחָק לאישה כנענית מקומית אלא יחפש לו אישה בארץ מוצאו של אברהם.
ה- ט העבד חושש שהאשה לא תרצה לבוא - ואַבְרָהָם מזהיר אותו שלא יביא את יִצְחָק אליה כי הוא אמור לרשת את הארץ. אם האשה לא תרצה לבוא - העבד פטור משבועתו.
י- כ"א העבד מגיע עם גמליו לעירו של נָחוֹר אחי אברהם ומבקש מה' כסימן שכשיבקש מהאישה הנבחרת מיים מהבאר היא תשקה גם את גמליו. מייד הסימן מתממש ברִבְקָה בת בְתוּאֵל בן נָחוֹר, נערה טובת מראה.
כ"ב- ל"ב העבד נותן לרבקה נזם זהב וצמידים. רִבְקָה מציגה את עצמה ומזמינה את העבד לבית הוריה. היא חוזרת לביתה ולָבָן אחיה בא לבאר ומזמין את העבד, מכין מקום לגמליו ומציע לו מיים לרגליו ואוכל.
ל"ג- מ"ח העבד מבקש לדבר לפני שיאכל ומספר את כל פרטי שליחותו של אברהם ואת מעשה הסימן שהתרחש בבאר עם רִבְקָה.
מ"ט- נ"ח לָבָן וּבְתוּאֵל מסכימים לנישואי רבקה והעבד נותן לה ולהם מתנות והם חוגגים. למחרת העבד מבקש לצאת אך הם מבקשים ארכה של כמה ימים. העבד לא רוצה להתעכב והם שואלים את רִבְקָה שמבקשת ללכת.
נ"ט- ס"א לָבָן וּבְתוּאֵל מברכים את רִבְקָה והיא יוצאת עם המיינקת שלה ועם עבד אברהם על גמליו לכוון כנען.
ס"ב- ס"ז יִצְחָק יוצא בערב לשדה ליד בְּאֵר לַחַי רֹאִי ורואה את הגמלים באים. רִבְקָה יורדת ומכסה את פניה כשהיא מגלה שמדובר ביִצְחָק. יִצְחָק מביא אותה לאוהל אימו, נושא אותה ואוהב אותה.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ט"ו- ט"ז וְהִנֵּה רִבְקָה יֹצֵאת אֲשֶׁר יֻלְּדָה לִבְתוּאֵל בֶּן-מִלְכָּה, אֵשֶׁת נָחוֹר אֲחִי אַבְרָהָם; וְכַדָּהּ, עַל-שִׁכְמָהּ. וְהַנַּעֲרָ, טֹבַת מַרְאֶה מְאֹד--בְּתוּלָה, וְאִישׁ לֹא יְדָעָהּ; וַתֵּרֶד הָעַיְנָה, וַתְּמַלֵּא כַדָּהּ וַתָּעַל
ס"ג וַיֵּצֵא יִצְחָק לָשׂוּחַ בַּשָּׂדֶה, לִפְנוֹת עָרֶב; וַיִּשָּׂא עֵינָיו וַיַּרְא, וְהִנֵּה גְמַלִּים בָּאִים

אילן יוחסין