ל ל”א ל”ב

סיכום

יַעֲקֹב בורח מלָבָן עם משפחתו ורכושו ורָחֵל גונבת ללבן את פסל התרפים. לָבָן משיג אותם בהר גלעד ומתעמת עם יַעֲקֹב, לא מוצא את התרפים אך בסוף הם כורתים ברית ומקימים גל עד.

תקציר

פסוקים
א- ט"ז לָבָן ובניו מקנאים ביַעֲקֹב על הצלחתו וה' מצווה עליו לשוב לכנען. בחלום, יַעֲקֹב גם רואה שכל התיישים העולים על הצאן הם נקודים מהסוג של יַעֲקֹב ויַעֲקֹב מבין שה' איתו. יַעֲקֹב מתלונן בפני נשותיו על יחסו של לָבָן אליו כל 20 שנות עבודתו אצלו והן מסכימות לברוח איתו.
י"ז- כ"א בזמן שלָבָן גוזז את צאנו, יַעֲקֹב בורח עם כל נשותיו, שפחותיהן, ילדיהם ורכושם הרב. רָחֵל גונבת לאביה את פסל התרפים לא ידיעת יַעֲקֹב, והם רוכבים על גמליהם לכוון הר גלעד.
כ"ב- כ"ה אחרי 3 ימים לָבָן חוזר ויוצא עם אחיו לרדוף אחר יַעֲקֹב. ה' נגלה לו בחלום ומורה לו לא לדבר עם יַעֲקֹב מטוב עד רע. לָבָן משיג את יַעֲקֹב בהר גלעד.
כ"ו- ל"ה לָבָן מתלונן על בריחת יַעֲקֹב ועל גניבת התרפים. יעקב עונה שחשש שלָבָן לא ירשה לו לעזוב עם בנותיו ומודיע שמי שיימצאו אצלו התרפים לא ייחיה. רָחֵל מחביאה את התרפים בכר הגמל עליו היא יושבת וכשלבן מגיע לחפש אצלה היא לא קמה בתירוץ שיש לה מחזור.
ל"ו- מ"ב יַעֲקֹב מתלונן על האשמות לָבָן ועל כל השנים שבהן לָבָן ניצל את יַעֲקֹב שעבד קשה ובמסירות ושלולי עזרת ה' לא היה מצליח כפי שהצליח.
מ"ג- נ"ד לָבָן מציע לעשות ברית עם יַעֲקֹב ולהקים גל עד כעדות. הצדדים מתחייבים לא לעבור בעתיד את הגל-עד בכוונה רעה, ויַעֲקֹב ישמור על בנות לָבָן ולא ייקח עוד נשים.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ל"ט- מ גְּנֻבְתִי יוֹם, וּגְנֻבְתִי לָיְלָה. מ הָיִיתִי בַיּוֹם אֲכָלַנִי חֹרֶב, וְקֶרַח בַּלָּיְלָה; וַתִּדַּד שְׁנָתִי, מֵעֵינָי
מ"ח הַגַּל הַזֶּה עֵד בֵּינִי וּבֵינְךָ הַיּוֹם; עַל-כֵּן קָרָא-שְׁמוֹ, גַּלְעֵד