ל”ו ל”ז ל”ח

סיכום

אחי יוֹסֵף שונאים אותו בשל העדפתו ע"י אביהם ובשל חלומותיו השחצניים. רְאוּבֵן משכנעם לשים אותו בבור במקום להורגו, ואח"כ בעצת יְהוּדָה הם מוכרים אותו לישמעלים שמוכרים אותו לפוטיפר - שר הטבחים של פרעה. האחים מביאים את כתונת הפסים של יוֹסֵף ליַעֲקֹב המתאבל על מותו.

תקציר

פסוקים
א- י"א יוֹסֵף, הבן האהוב ביותר על אביו מוציא את דיבת אחיו לרעה. הוא מקבל כתונת פסים מאביו ומשניא את עצמו על אחיו עם חלומותיו - אחד בו אלומותיהם משתחוות לאלומתו, ושני בו השמש והירח (הוריו) ו11 כוכבים (אחיו) משתחווים לו. על חלום זה גם יַעֲקֹב כועס.
י"ב- כ"ב יוֹסֵף יוצא בשליחות אביו מחברון לאחיו הרועים בשְׁכֶם, הולך לאיבוד ופוגש בדרך אדם שמספר לו שאחיו בדֹתָן. כשהוא מתקרב הם מתכננים להורגו אך רְאוּבֵן משכנעם להסתפק בזריקתו לבור - כדי שיוכל לחזור מאוחר יותר להצילו.
כ"ג- ל יוֹסֵף מגיע והאחים לוקחים ממנו את כתונת הפסים, משליכים אותו לבור ללא מיים. בעצת יְהוּדָה הם מוכרים אותו לסוחרי בשמים מדיינים ישמעאלים. רְאוּבֵן חוזר ואבל על העלמו של יוֹסֵף.
ל"א- ל"ו האחים מביאים ליַעֲקֹב את כתונת הפסים שטבלו בדם כאילו יוֹסֵף נהרג ע"י חייה. יַעֲקֹב מסרב להתנחם מאבלו. בינתיים המדיינים מוכרים את יוֹסֵף לְפוֹטִיפַר סְרִיס פַּרְעֹה שַׂר הַטַּבָּחִים.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
י"ט הִנֵּה בַּעַל הַחֲלֹמוֹת הַלָּזֶה בָּא
כ"ג וַיַּפְשִׁיטוּ אֶת יוֹסֵף אֶת כֻּתָּנְתּוֹ, אֶת כְּתֹנֶת הַפַּסִּים אֲשֶׁר עָלָיו. כד וַיִּקָּחֻהוּ, וַיַּשְׁלִכוּ אֹתוֹ הַבֹּרָה, וְהַבּוֹר רֵק אֵין בּוֹ מָיִם
ל"ג כְּתֹנֶת בְּנִי, חַיָּה רָעָה אֲכָלָתְהוּ, טָרֹף טֹרַף יוֹסֵף