ל”ז ל”ח ל”ט

סיכום

תָּמָר מתאלמנת משני בני יְהוּדָה ויושבת בבית אביה ממתינה לשלישי. כעבור זמן היא מופיע כזונה בצד הדרך ויְהוּדָה בא אליה בלי שזיהה אותה. כשהיא בהריון הוא רוצה להרוג אותה אך מתרצה כשהוא מבין שהוא האב.

תקציר

פסוקים
א- י"א יְהוּדָה יורד לעֲדֻלָּם ונושא את בת שׁוּעַ ונולדים להם עֵר, אוֹנָן, ושֵׁלָה. עֵר נושא את תָּמָר אך מת. אח"כ אוֹנָן נושא אותה אך שופך את זרעו כדי שלא יביא בנים לאחיו - ולכן ה' הורג גם אותו. יְהוּדָה מצווה על תָּמָר להמתין בבית אביה עד ששֵׁלָה יגדל ותנשא לו.
י"ב- כ"ג יְהוּדָה מתאלמן ויוצא לגזוז את צאנו בתִמְנָה. תָּמָר לומדת זאת ויוצאת להמתין לו בצד הדרך כזונה מכוסת פנים. יְהוּדָה מציע לה גדי עזים בעד שירותיה והיא מבקשת כערבון בינתיים גם את חֹתָמְו וּפְתִילֶו וּמַטְּהו. אח"כ היא נכנסת להריון אך כשיְהוּדָה שולח את הגדי ומבקש את חפציו בחזרה היא כבר אינה נמצאת.
כ"ד- ל כעבור 3 חודשים יְהוּדָה לומד שתָּמָר בהריון שלא בנישואין ורוצה לשרוף אותה אך היא מראה לו את חפציו והוא מבין את שקרה וסולח לה כיוון שלא עמד בהבטחתו בקשר לשֵׁלָה. תָּמָר יולדת תאומים - את זָרַח שהוציא ידו ראשון מהבטן, קיבל חוט שני על אצבעו ואז החזיר את היד, ואחיו פָּרֶץ שיצא ראשון לבסוף.

אילן יוחסין