מ מ”א מ”ב

סיכום

פרעה חולם חלומות על 7 פרות שמנות ורזות ושבע אלומות בריאות ושדופות ורק יוֹסֵף מצליח לפענח שמדובר ב7 שנות שובע שאחריהן יבואו 7 שנות רעב. פרעה מתרשם ושם את יוֹסֵף שליט על מצריים ומשיאו לאָסְנַת שמולידה לו את מְנַשֶּׁה ואת אֶפְרָיִם.

תקציר

פסוקים
א- ז פרעה חולם על 7 פרות בריאות היוצאות מן היאור לרעות באחו, ואחריהן יוצאות 7 פרות רעות מראה ואוכלות את הפרות הבריאות. בחלום נוסף פרעה חולם על שבע שיבולים בריאות עולות בקנה אחד ואחריהן עולות 7 שיבולים שדופות האוכלות את השיבולים הבריאות.
ח- כ"ד חכמי מצרים לא מצליחים להסביר את החלום. שר המשקים נזכר ביוֹסֵף שפתר את חלומו ופרעה מזמן אותו מייד הכלא. יוֹסֵף רץ, מתגלח ומתלבש ומופיע לשמוע את חלומת פרעה.
כ"ה- ל"ח יוֹסֵף מפרש שמדובר ב7 שנות שובע שאחריהן יבואו 7 שנות רעב ושה' חזר על המסר פעמיים כיוון שהארוע קרוב. יוֹסֵף ממליץ לפרעה לאגור אוכל בשנות השובע כדי שיהיה אוכל בשנות הרעב. פרעה מתרשם מאוד מחכמת יוֹסֵף.
ל"ט- נ"ג פרעה נותן את טבעתו ליוֹסֵף ושם אותו על כל ארץ מצרים לאגור את האוכל. הוא נותן לו גם בגדים נאים, מרכבות ומשיא אותו לאָסְנַת בַּת פּוֹטִי פֶרַע כֹּהֵן אֹן. שמולידה לו את מְנַשֶּׁה ואת אֶפְרָיִם.
נ"ג- נ"ז מגיעות 7 שנות הרעב ופרעה שולח את העם ליוֹסֵף לקבל אוכל. גם מהארצות השכנות באים למצוא מזון.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ב- ד וְהִנֵּה מִן הַיְאֹר עֹלֹת שֶׁבַע פָּרוֹת יְפוֹת מַרְאֶה וּבְרִיאֹת בָּשָׂר... וַתֹּאכַלְנָה הַפָּרוֹת רָעוֹת הַמַּרְאֶה וְדַקֹּת הַבָּשָׂר אֵת שֶׁבַע הַפָּרוֹת יְפֹת הַמַּרְאֶה...
ה הִנֵּה שֶׁבַע שִׁבֳּלִים עֹלוֹת בְּקָנֶה אֶחָד
כ"א וַתָּבֹאנָה אֶל קִרְבֶּנָה וְלֹא נוֹדַע כִּי בָאוּ אֶל קִרְבֶּנָה
מ"ג וַיַּרְכֵּב אֹתוֹ בְּמִרְכֶּבֶת הַמִּשְׁנֶה אֲשֶׁר לוֹ, וַיִּקְרְאוּ לְפָנָיו 'אַבְרֵךְ'

אילן יוחסין