מ”ב מ”ג מ”ד

סיכום

בשל הרעב שחזר שוב, בני יַעֲקֹב חוזרים למצריים עם בִנְיָמִן ויוסף נרגש לראותו ומזמין את כולם לסעודה בביתו.

תקציר

פסוקים
א- י"ד למשפחת יִשְׂרָאֵל נגמר המזון שהביאו ממצרים אך האחים לא רוצים לחזור למצרים ללא בִנְיָמִן. יְהוּדָה מבטיח לדאוג להשיבו וטוען שאם לא יעזבו במהרה הרי שכולם ימותו ברעב. יִשְׂרָאֵל מתרצה ושולח אותם עם טוב הארץ ועם כסף נוסף על הכסף שאולי הגיע לשקיהם בטעות ושעליהם להשיב.
ט"ו- כ"ד האחים מגיעים למצרים ויוֹסֵף מזמינם לארוחת צהרים בביתו. כשהם פוגשים את שומר ביתו הם מנסים לשכנעו שלא גנבו את הכסף אך הוא מרגיעם שהוא קיבל מהם את כספם ושה' שם את הכסף בשקיהם. הוא משיב להם את שִׁמְעוֹן ונותן להם מים לרחוץ את רגליהם מִסְפּוֹא לַחֲמֹרֵיהֶם.
כ"ה- ל"ח יוֹסֵף מגיע ושואל לשלום אביהם (ואביו). כשהוא רואה את בִנְיָמִן הוא מברך אותו יוצא לחדר צדדי לבכות. יוֹסֵף שוטף את פניו וחוזר ומושיב את אחיו ממוינים על פי גילם למרבה תמיהתם. הוא מחלק מתנות, לבִּנְיָמִין פי 5, וכולם שותים לשוכרה.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
י"א קְחוּ מִזִּמְרַת הָאָרֶץ בִּכְלֵיכֶם וְהוֹרִידוּ לָאִישׁ מִנְחָה: מְעַט צֳרִי וּמְעַט דְּבַשׁ נְכֹאת וָלֹט בָּטְנִים וּשְׁקֵדִים
י"ד וַאֲנִי כַּאֲשֶׁר שָׁכֹלְתִּי - שָׁכָלְתִּי
ל וַיְמַהֵר יוֹסֵף כִּי נִכְמְרוּ רַחֲמָיו אֶל אָחִיו וַיְבַקֵּשׁ לִבְכּוֹת, וַיָּבֹא הַחַדְרָה וַיֵּבְךְּ שָׁמָּה. לא וַיִּרְחַץ פָּנָיו וַיֵּצֵא, וַיִּתְאַפַּק