ט י י”א

סיכום

יְהוֹשֻׁעַ יוצא במסע וכובש את כל דרום הארץ, הרי יהודה, השפלה ומורדות ים המלח. ה' עוזר בניסים כשהוא מפיל אבנים על ראשי האויבים הנמלטים ובקיום בקשת יְהוֹשֻׁעַ לעצור את השמש והירח בשמים.

תקציר

פסוקים
א- ז חמשת מלכי הָאֱמֹרִי - מלכי חֶבְרוֹן, יַרְמוּת, לָכִישׁ, עֶגְלוֹן ובראשם אֲדֹנִי צֶדֶק מֶלֶךְ יְרוּשָׁלַ‍ִם שומעים על הצלחות בני ישראל ויוצאים לתקוף את גִּבְעוֹן שתושביה מבקשים מיְהוֹשֻׁעַ לקיים את בריתם ולהגן עליהם.
ח- י"א יְהוֹשֻׁעַ מביס את המלכים בגִּבְעוֹן ורודף אותם במעלה בֵית חוֹרֹן, עד עֲזֵקָה ומַקֵּדָה. במורד בֵית חוֹרֹן ה' זורק עליהם אבנים גדולות שהורגות בהם רבים.
י"ב- י"ד יְהוֹשֻׁעַ קורא לשמש לעצור בשמים בגִּבְעוֹן בעוד הירח בעמק אילון כדי לאפשר את המשך המרדף - ואמנם הם עוצרים בשמיים.
ט"ו- כ"ז חמשת המלכים מסתתרים במערה במַקֵּדָה ויְהוֹשֻׁעַ מצווה לסתום את פתח המערה ולהמשיך במרדף. אח"כ הוא מצווה על קציניו לשים את רגליהם על צווארי המלכים, הוא הורג אותם, תולה אותם ולמחרת משליך אותם למערה וסותם אותה באבנים.
כ"ח- מ"ג יְהוֹשֻׁעַ כובש את מַקֵּדָה והורג את תושביה ואת מלכה כמו ביְרִיחוֹ. הוא ממשיך במסע הכיבושים חוזר על כך גם בלִבְנָה, לָכִישׁ, עֶגְלוֹן, חֶבְרוֹן, ודְּבִר. כשמלך גֶּזֶר בא לעזור ללָכִישׁ הוא מביס גם את צבאו. כך במסע אחד נכבשה כל דרום הארץ עד הרי יהודה, השפלה ומורדות ים המלח.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
י"ב שֶׁמֶשׁ בְּגִבְעוֹן דּוֹם וְיָרֵחַ בְּעֵמֶק אַיָּלוֹן