כ”ג כ”ד

סיכום

יְהוֹשֻׁעַ מזכיר לעם את ניסי ה' ומחדש את הברית בינם לבין ה' ושם אבן כעדות תחת עץ האלה בשְׁכֶם. הוא מת ונקבר בתִּמְנַת סֶרַח. עצמות יוֹסֵף נקברות בחלקת שדה בשְׁכֶם. אֶלְעָזָר בֶּן אַהֲרֹן הכהן מת ונקבר בגבעת פִּינְחָס.

תקציר

פסוקים
א- י"ג יְהוֹשֻׁעַ קורא לבני ישראל לשְׁכֶם ואומר להם שם את דברי ה', שמזכיר את כל העזרות והניסים שעשה לעם ישראל: הבאת אַבְרָהָם מביתו עובד האלילים לכנען, ריבוי זרעו ונתינת יִצְחָק; ירידת ישראל למצרים וניצחון מֹשֶׁה את המצרים, חציית ים-סוף ועמוד הענן; הניצחון על האֱמֹרִי, הפיכת קללת בִלְעָם לברכה וכיבושי והתנחלות העם בארץ.
י"ד- ט"ו יְהוֹשֻׁעַ מציע שוב לעם להחליט אם הוא בוחר לעבוד אלוהים אחרים כמו אבותיהם לפני אַבְרָהָם או את אלוהי האֱמֹרִי היושב בארץ, או את ה' אותו בוחר יְהוֹשֻׁעַ לעבוד.
ט"ז- כ"ח העם בוחר בה' שעשה לו את כל הניסים הללו ועזר לו לרשת את הארץ. יְהוֹשֻׁעַ כורת ברית לעם ומקים אבן גדולה כעדות מתחת לעץ אלה ליד שְׁכֶם.
כ"ט- ל"ג יְהוֹשֻׁעַ מת ונקבר בתִּמְנַת סֶרַח. עצמות יוֹסֵף שהובאו ממצרים נקברות בחלקת שדה בשְׁכֶם. אֶלְעָזָר בֶּן אַהֲרֹן הכהן מת ונקבר בגבעת פִּינְחָס בנו בהר אפרים. ישראל עובדים בנאמנות את ה' כל עוד חיים יְהוֹשֻׁעַ ושאר הזקנים שנכחו בניסי ה'.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
י"ב וָאֶשְׁלַח לִפְנֵיכֶם אֶת הַצִּרְעָה וַתְּגָרֶשׁ אוֹתָם מִפְּנֵיכֶם
כ"ז הִנֵּה הָאֶבֶן הַזֹּאת תִּהְיֶה בָּנוּ לְעֵדָה, כִּי הִיא שָׁמְעָה אֵת כָּל אִמְרֵי יְהוָה
ל"ב וְאֶת עַצְמוֹת יוֹסֵף אֲשֶׁר הֶעֱלוּ בְנֵי יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרַיִם, קָבְרוּ בִשְׁכֶם