ב ג ד

סיכום

שְׁלֹמֹה מבקש כושר לשפוט בצדק את העם, וה' עושה אותו החכם באדם. הוא שופט בהצלחה בין שתי נשים הטוענות שהן האם של אותו תינוק (הוא מציע לגוזרו ולחלקו ביניהן, והאם האמיתית מבקשת אז למוסרו לאישה האחרת).

תקציר

פסוקים
א- ט"ו שְׁלֹמֹה נושא את בת פרעה ומביאה לירושלים. הוא שומר את מצוות ה' אבל זובח בבמות כיוון שעוד אין בית מקדש. הוא זובח אלף עולות בגבעון ובלילה נגלה לו ה' ושואל אותו מה יבקש. שְׁלֹמֹה מבקש כושר לשפוט את עמו. ה' שמח ששְׁלֹמֹה מבקש חוכמה ולא אורך חיים, עושר ונצחון על אויביו ומבטיח לו שיהיה החכם באדם וגם עושר וכבוד, ואם ילך במצוותיו אז גם אורך חיים. שְׁלֹמֹה זובח לה' בירושלים ועושה משתה.
ט"ז- כ"ב באות שתי זונות להשפט לפני שְׁלֹמֹה. האחת טוענת שהן גרות באותו בית ללא עדים נוספים, ושהן ילדו תינוקות בהפרש של 3 ימים. תינוק האישה האחרת מת כשהיא שכבה עליו בטעות בלילה ואז החליפה את התינוקות. האישה השנייה טוענת שהתינוק החי הוא שלה.
כ"ג המלך טוען שכיוון שכל אחת טוענת שהתינוק החי שלה, הרי שהוא מצווה לגזור את הילד ולחלקו בין שתיהן. האם האמיתית מרחמת על התינוק ומבקשת למסור אותו לאישה האחרת. האישה האחרת מסכימה להתחלק בתינוק הגזור כך שאף אחת לא תזכה בתינוק החי. שְׁלֹמֹה מזהה את האם האמיתית כאם הרחמנית ומוסר לה את התינוק החי. כל העם נוכח בחוכמת המלך.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
א וַיִּתְחַתֵּן שְׁלֹמֹה אֶת פַּרְעֹה מֶלֶךְ מִצְרָיִם, וַיִּקַּח אֶת בַּת פַּרְעֹה וַיְבִיאֶהָ אֶל עִיר דָּוִד.
ט וְנָתַתָּ לְעַבְדְּךָ לֵב שֹׁמֵעַ לִשְׁפֹּט אֶת עַמְּךָ לְהָבִין בֵּין טוֹב לְרָע, כִּי מִי יוּכַל לִשְׁפֹּט אֶת עַמְּךָ הַכָּבֵד הַזֶּה.
כ"ה- כ"ו וַיֹּאמֶר הַמֶּלֶךְ גִּזְרוּ אֶת הַיֶּלֶד הַחַי לִשְׁנָיִם, וּתְנוּ אֶת הַחֲצִי לְאַחַת וְאֶת הַחֲצִי לְאֶחָת. וַתֹּאמֶר הָאִשָּׁה אֲשֶׁר בְּנָהּ הַחַי אֶל הַמֶּלֶךְ כִּי נִכְמְרוּ רַחֲמֶיהָ עַל בְּנָהּ וַתֹּאמֶר: בִּי אֲדֹנִי, תְּנוּ לָהּ אֶת הַיָּלוּד הַחַי וְהָמֵת אַל תְּמִיתֻהוּ.