ו ז ח

סיכום

מבני הארמון - בית יער הלבנון, אולם העמודים, אולם כסא המשפט, בית לשְׁלֹמֹה ובית לבת פרעה. מעשי הנחושת של אומן הנחושת חִירָם מִצֹּר (העַמּוּדִים, היָּם , המְּכֹנוֹת, הכִּיֹּרוֹת , הסִּירוֹת, היָּעִים, והמִּזְרָקוֹת). שְׁלֹמֹה מכין את כלי הזהב - את המזבח, שולחן לחם הפנים, המנורות וכליהם, ומביא את קודשי דָוִד.

תקציר

פסוקים
א- י"ב שאר מבני הארמון נבנו במשך 13 שנה. הם כללו את (א) בית יער-הלבנון (אורך 100, רוחב 50, גובה 30 אמות) הכולל 4 טורי עמודי ארזים, מקורים ביניהם ב3 תקרות עץ וחלונות שקופים. (ב) אולם העמודים (אורך 50, רוחב 30 אמות). (ג) אולם הכסא מקורה בארזים, שם שופט המלך. (ד) ארמון המלך. (ה) ארמון לבת פרעה. כל המבנים עם קירות מאבני גזית מוחלקות. בבסיס האבנים בגודל 10 או 8 אמות ומלמעלה אבני גזית וארז. בחצר היקפית עומדים 3 טורי גזית וארזים.
י"ג- מ"ו שְׁלֹמֹה מזמן אומן נחושת חכם - את חִירָם מִצֹּר בן לאלמנה מנַפְתָּלִי ולאב חרש נחושת מִצֹּר. הוא יוצר מנחושת (שנוצקה במעבה האדמה באזור כיכר הירדן) (א) את שני העמודים יָכִין (הימיני) ובֹּעַז (השמאלי) גובהם 18 והיקפם 12 אמה, ובראשם כותרות בגובה 5 אמה בצורת שושן עם שבכות וטורי רימונים. (ב) יָּם הנחושת (מאגר מיים) עגול עם היקף 30, גובה 5 אמה, ונפח 2000 בַּת, מקושט פקעות יצוקות ועומד על 12 פרים - 3 לכל רוח. (ג) 10 מְּכֹנוֹת ניידות (גובה 3 אמה) על גלגלים (גובה 1.5 אמה) בעלי מסגרות רבועות (כל צלע 4 אמה) מקושתות באריות, בקר וכרובים, ועליהן מונחים כִיֹּרוֹת עגולים (קוטר 4 אמה, ונפח 40 בַּת). (ד) סִּירוֹת, יָּעִים, ומִּזְרָקוֹת.
מ"ז- נ"א שְׁלֹמֹה עושה את כלי הזהב - המזבח (עם כליו - הכַּפּוֹת והמַּחְתּוֹת), שולחן לחם הפנים (עם כליו - הסִּפּוֹת, המְזַמְּרוֹת, והמִּזְרָקוֹת), ו10 המנורות - 5 מכל צד של הדביר (עם כליהם - הפֶּרַח הנֵּרֹת והמֶּלְקַחַיִם). שְׁלֹמֹה מביא גם את קודשי הכסף והזהב של דָוִד לאוצרות המקדש.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
י"ג- י"ד וַיִּשְׁלַח הַמֶּלֶךְ שְׁלֹמֹה וַיִּקַּח אֶת חִירָם מִצֹּר. בֶּן אִשָּׁה אַלְמָנָה הוּא, מִמַּטֵּה נַפְתָּלִי, וְאָבִיו אִישׁ צֹרִי, חֹרֵשׁ נְחֹשֶׁת, וַיִּמָּלֵא אֶת הַחָכְמָה וְאֶת הַתְּבוּנָה וְאֶת הַדַּעַת לַעֲשׂוֹת כָּל מְלָאכָה בַּנְּחֹשֶׁת
מ"ו בְּכִכַּר הַיַּרְדֵּן יְצָקָם הַמֶּלֶךְ בְּמַעֲבֵה הָאֲדָמָה, בֵּין סֻכּוֹת וּבֵין צָרְתָן.