ז ח ט

סיכום

ארון הברית מובא לפני חג הסוכות מעיר דוד אל הדביר בבית המקדש. שְׁלֹמֹה מברך את ה' על שקיים את דברו לדָוִד, מתפלל לה' ומבקש שיאזין במקדש לכל תפילות העם, ומברך את העם שה' שומר עליו. שְׁלֹמֹה זובח זבחים רבים, העם חוגג את הסוכות וחוזר לביתו שמח.

תקציר

פסוקים
א- י"א שְׁלֹמֹה מזמן את העם ליְרוּשָׁלָ‍ִם לפני חג הסוכות והכוהנים לוקחים את ארון הברית ושאר כלי הקודש מעיר דוד אל המקדש בתהלוכה מלווה בזבחים רבים. הארון עם לוחות הברית מונח בדביר מתחת לכרובים כשמוטות הנשיאה מוסתרים ע"י הפרוכת (מלבד ראשיהם) והכהנים עוזבים כשהמקדש מתמלא בענן.
י"ב- כ"א שְׁלֹמֹה אומר שבנה בית לה' שנמצא בערפל. הוא מברך את העם ומודה לה' שבחר בירושלים ובדָוִד ושקיים את דברו לדָוִד לפיו בן דָוִד הוא שיבנה בית לה'.
כ"ב- נ"ג שְׁלֹמֹה מרים את ידיו לשמיים ומתפלל לפני המזבח לה' המיטיב עם ההולכים בדרכיו כמו דוד. ה' לא באמת יושב במקדש כי כל השמיים לא יכולים להכילו, אבל ה' יכול לראות ולשמוע ממקומו בשמיים את התפילות הנאמרות במקדש או דרכו, כולל: שבועות שה' ישפוט את תקפותן, תחינות אחרי חזרה בתשובה בעקבות הפסד מול אויב, עצירת גשמים, רעב אחרי פגעים בדגן או ארבה, מחלות, ותפילות של נוכרים ששמעו את שם ה' ובאים להתפלל במקדש. תפילת העם הנשבה ע"י אויביו ונלקח לארץ רחוקה גם כן תישמע כשתכוון לארץ, לעיר, ולבית ה'.
נ"ד- ס"א שְׁלֹמֹה מברך את העם על שה' נותן לו מנוחה ומקיים בו את כל הבטחותיו למשה, ולא עוזב אותו כל עוד העם מקיים את המצוות שניתנו לאבות, כך שכל העמים ידעו שה' הוא האלוהים.
ס"ב- ס"ו שְׁלֹמֹה והעם שבאו מכל קצוות הארץ זובחים 22,000 בקר ו120,000 צאן בחצר בית ה' (כי מזבח הנחושת קטן מדי בשביל כל כך הרבה זבחים). חוגגים 7 ימים את חנוכת הבית ועוד 7 ימים את חג סוכות ובשמיני עצרת שְׁלֹמֹה שולח את העם לביתו שמח וטוב לב ומברך את מלכו.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ו וַיָּבִאוּ הַכֹּהֲנִים אֶת אֲרוֹן בְּרִית יְהוָה אֶל מְקוֹמוֹ, אֶל דְּבִיר הַבַּיִת אֶל קֹדֶשׁ הַקֳּדָשִׁים, אֶל תַּחַת כַּנְפֵי הַכְּרוּבִים.
כ"ז כִּי הַאֻמְנָם יֵשֵׁב אֱלֹהִים עַל הָאָרֶץ, הִנֵּה הַשָּׁמַיִם וּשְׁמֵי הַשָּׁמַיִם לֹא יְכַלְכְּלוּךָ, אַף כִּי הַבַּיִת הַזֶּה אֲשֶׁר בָּנִיתִי.
מ"א- מ"ב וְגַם אֶל הַנָּכְרִי אֲשֶׁר לֹא מֵעַמְּךָ יִשְׂרָאֵל הוּא, וּבָא מֵאֶרֶץ רְחוֹקָה לְמַעַן שְׁמֶךָ. כִּי יִשְׁמְעוּן אֶת שִׁמְךָ הַגָּדוֹל וְאֶת יָדְךָ הַחֲזָקָה וּזְרֹעֲךָ הַנְּטוּיָה, וּבָא וְהִתְפַּלֵּל אֶל הַבַּיִת הַזֶּה.
ס"ו בַּיּוֹם הַשְּׁמִינִי שִׁלַּח אֶת הָעָם וַיְבָרֲכוּ אֶת הַמֶּלֶךְ, וַיֵּלְכוּ לְאָהֳלֵיהֶם שְׂמֵחִים וְטוֹבֵי לֵב עַל כָּל הַטּוֹבָה אֲשֶׁר עָשָׂה יְהוָה לְדָוִד עַבְדּוֹ וּלְיִשְׂרָאֵל עַמּוֹ.