י”ד ט”ו ט”ז

סיכום

אחרי רְחַבְעָם מולכים ביְהוּדָה בנו אֲבִיָּם (שממשיך בחטאי אביו) ובנו של זה - אָסָא שמולך 41 שנה והולך בדרכי ה'. אחרי מות יָרָבְעָם מולך ביִשְׂרָאֵל בנו נָדָב שנרצח ע"י בַּעְשָׁא שמולך אחריו 24 שנה, חוטא לה', נלחם באָסָא, ומותקף ע"י בֶּן הֲדַד מלך אֲרָם.

תקציר

פסוקים
א- ח אחרי מות רְחַבְעָם מלך יְהוּדָה מולך בנו אֲבִיָּם 3 שנים. הוא ממשיך בחטאי הפולחן של אביו וגם במלחמות אביו עם יָרָבְעָם מלך יִשְׂרָאֵל.
ט- כ"ד אחריו מולך ביְהוּדָה בנו אָסָא 41 שנה. הוא הולך בדרכי ה' והורס את המִפְלֶצֶת לאֲשֵׁרָה שהקימה מַעֲכָה אימו (סבתו?) ומורידה ממעמדה. הוא קידש את קודשי הכסף והזהב של אביו למקדש, אבל כשבַּעְשָׁא מלך יִשְׂרָאֵל עלה על יְהוּדָה והחל מבצר את הָרָמָה, אָסָא נותן את האוצרות שוחד לבֶּן הֲדַד מלך אֲרָם דַמֶּשֶׂק כדי שזה יפר את בריתו עם בַּעְשָׁא ויעלה על יִשְׂרָאֵל. בֶּן הֲדַד עולה על עָרֵי יִשְׂרָאֵל, בַּעְשָׁא עוזב את הָרָמָה, ואָסָא מצווה להעביר את חומרי הביצורים משם לגֶּבַע ולמִּצְפָּה. לפני מותו חלה אָסָא ברגליו.
כ"ה אחרי מות יָרָבְעָם מלך יִשְׂרָאֵל מולך בנו נָדָב שנתיים. הוא חוטא לה' כמו אביו. הוא יוצא לצור על גִבְּתוֹן של הפלישתים ושם הורג אותו בַעְשָׁא שהורג אח"כ גם את כל בני בית יָרָבְעָם כנבואת אֲחִיָּה לאשת יָרָבְעָם. בַּעְשָׁא מולך ביִשְׂרָאֵל 24 שנה בתִרְצָה וממשיך בחטאי יָרָבְעָם ובמלחמות עם אָסָא מלך יְהוּדָה.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
י"א- י"ג וַיַּעַשׂ אָסָא הַיָּשָׁר בְּעֵינֵי יְהוָה...וְגַם אֶת מַעֲכָה אִמּוֹ, וַיְסִרֶהָ מִגְּבִירָה אֲשֶׁר עָשְׂתָה מִפְלֶצֶת לָאֲשֵׁרָה, וַיִּכְרֹת אָסָא אֶת מִפְלַצְתָּהּ וַיִּשְׂרֹף בְּנַחַל קִדְרוֹן.
י"ח- י"ט וַיִּקַּח אָסָא אֶת כָּל הַכֶּסֶף וְהַזָּהָב הַנּוֹתָרִים בְּאוֹצְרוֹת בֵּית יְהוָה וְאֶת אוֹצְרוֹת בֵּית הַמֶּלֶךְ... וַיִּשְׁלָחֵם הַמֶּלֶךְ אָסָא אֶל בֶּן הֲדַד..מֶלֶךְ אֲרָם.. לֵאמֹר "בְּרִית בֵּינִי וּבֵינֶךָ, בֵּין אָבִי וּבֵין אָבִיךָ, הִנֵּה שָׁלַחְתִּי לְךָ שֹׁחַד כֶּסֶף וְזָהָב, לֵךְ הָפֵרָה אֶת בְּרִיתְךָ אֶת בַּעְשָׁא מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל וְיַעֲלֶה מֵעָלָי".