ט”ו ט”ז י”ז

סיכום

אֵלָה המולך ביִשְׂרָאֵל אחרי בַּעְשָׁא נרצח עם כל בני ביתו ע"י זִמְרִי, כפי שמנבא יֵהוּא. עָמְרִי מביס אחרי 7 ימים את זִמְרִי, ואחרי 4 שנים גם את תִבְנִי, ואז מולך לבדו. עָמְרִי חוטא לה' וכך גם אַחְאָב בנו המולך אחריו ונושא את אִיזֶבֶל בת מלך צידונים.

תקציר

פסוקים
א- י"ד יֵהוּא בֶן חֲנָנִי הנביא כועס על כפיות הטובה לה' של בַּעְשָׁא שממשיך בחטאי הפולחן של יָרָבְעָם למרות שה' עשה שימלוך. לכן ה' ישמיד את ביתו כפי שעשה ליָרָבְעָם. אחרי מות בַּעְשָׁא וקבורתו בתִרְצָה, מולך בנו אֵלָה שנתיים על יִשְׂרָאֵל וגם לו מנבא יֵהוּא נבואה דומה. כשאֵלָה שוכב שיכור בבית אַרְצָא, השר הממונה "על הבית", בא זִמְרִי, שר צבא הממונה על מחצית המרכבות, והורג את אֵלָה וגם את כל שאר בית בַּעְשָׁא.
ט"ו- כ"ח זִמְרִי מולך 7 ימים כשהצבא החונה עדיין בגִּבְּתוֹן ממליך את עָמְרִי שר הצבא שם. עָמְרִי צר על תִּרְצָה וכשזִמְרִי מבין שסופו קרב הוא שורף על עצמו את הארמון ומת. במשך 4 שנים עם יִשְׂרָאֵל נחלק בין תומכי תִבְנִי בֶן גִּינַת לתומכי עָמְרִי ולבסוף עָמְרִי גובר ותִבְנִי מת. עָמְרִי מולך עוד שנתיים בתִרְצָה ואז מעביר את בירתו לעיר שֹׁמְרוֹן שהוא מקים בהר שקנה משֶׁמֶר. עָמְרִי ממשיך את חטאי הפולחן של יָרָבְעָם יותר מכל קודמיו.
כ"ט- ל"ד אחרי מות עָמְרִי וקבורתו בשֹׁמְרוֹן מולך בנו אַחְאָב 22 שנה והוא ממשיך את חטאי הפולחן של יָרָבְעָם יותר מכל קודמיו - כולל הקמת בית לבַּעַל ואֲשֵׁרָה. הוא נושא את אִיזֶבֶל בת מלך צידונים. בימיו בונה חִיאֵל את יְרִיחוֹ. בנו בכורו מת כשהוא מתחיל בבנייה ובנו הצעיר מת כשהקים את שעריה (כפי שנאמר ליְהוֹשֻׁעַ ב יְהוֹשֻׁעַ-ו כ"ו).

ציטוטים נבחרים

פסוקים
י"ח וַיְהִי כִּרְאוֹת זִמְרִי כִּי נִלְכְּדָה הָעִיר וַיָּבֹא אֶל אַרְמוֹן בֵּית הַמֶּלֶךְ, וַיִּשְׂרֹף עָלָיו אֶת בֵּית מֶלֶךְ בָּאֵשׁ וַיָּמֹת.
כ"ד וַיִּקֶן אֶת הָהָר שֹׁמְרוֹן מֵאֶת שֶׁמֶר בְּכִכְּרַיִם כָּסֶף, וַיִּבֶן אֶת הָהָר וַיִּקְרָא אֶת שֵׁם הָעִיר אֲשֶׁר בָּנָה עַל שֶׁם שֶׁמֶר אֲדֹנֵי הָהָר שֹׁמְרוֹן.
ל"ד בְּיָמָיו בָּנָה חִיאֵל בֵּית הָאֱלִי אֶת יְרִיחֹה, בַּאֲבִירָם בְּכֹרוֹ יִסְּדָהּ (ובשגיב) וּבִשְׂגוּב צְעִירוֹ הִצִּיב דְּלָתֶיהָ כִּדְבַר יְהוָה אֲשֶׁר דִּבֶּר בְּיַד יְהוֹשֻׁעַ בִּן נוּן.