ח ט י

סיכום

שְׁלֹמֹה נותן לחִירָם 20 ערים בגליל וזה מאוכזב מהתמורה. שיתוף הפעולה ממשיך כשספני שְׁלֹמֹה וחִירָם יוצאים לאוֹפִיר להביא זהב. שְׁלֹמֹה בונה את גֶּזֶר, חָצֹר, מְגִדּוֹ, בֵּית חֹרֹן תַּחְתּוֹן, בַּעֲלָת, תַּדְמֹר, וביְרוּשָׁלָ‍ִם את המִּלּוֹא ואת החומה.

תקציר

פסוקים
א- ה ה' שוב מופיע לפני שְׁלֹמֹה בעקבות תפילתו ומסכים להקדיש את המקדש לשמו ולראות ולאזין לתפילות שם. אם שְׁלֹמֹה יקפיד במצוות אז ה' ישמור על ביתו, אך אם בני ישראל יעבדו אלוהים אחרים אזי ה' ינטוש אותם ואת בית המקדש וחורבנם יהיה למשל בין העמים.
ו- כ"ג אחרי 20 שנה בהם נבנו המקדש ובתי הארמון שְׁלֹמֹה נותן לחִירָם 20 ערים בגליל תמורה לעזרתו בעצים ובזהב (120 כיכר). חִירָם מאוכזב ונותן להם את שמם - ארץ כָּבוּל (לא פורייה). פרעה כובש את גֶּזֶר ונותן אותה נדוניה לבתו אשת שְׁלֹמֹה. שְׁלֹמֹה בונה את גֶּזֶר, חָצֹר, מְגִדּוֹ, בֵּית חֹרֹן תַּחְתּוֹן, בַּעֲלָת, תַּדְמֹר, וביְרוּשָׁלָ‍ִם את המִּלּוֹא ואת החומה. הוא בונה ערים עם מחסני תבואה, רכב וסוסים. העבודות בוצעו ע"י הנוכרים שלא נכבשו ע"י בני ישראל, ובני ישראל עצמם עסקו בצבא ובניהול העבודות (550 מנהלי עבודה).
כ"ד- כ"ח אחרי שבת פרעה עוברת לארמונה החדש (מְלָכִים-א ז), שְׁלֹמֹה בונה את "הַמִּלּוֹא". הוא זובח 3 פעמים בשנה במקדש. הוא בונה צי אוניות בעֶצְיוֹן גֶּבֶר ליד אֵלוֹת שבים סוף ויחד עם הספנים המומחים של חִירָם הם מביאים זהב רב (420 כיכר) מאוֹפִיר.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ז- ח וְהָיָה יִשְׂרָאֵל לְמָשָׁל וְלִשְׁנִינָה בְּכָל הָעַמִּים. וְהַבַּיִת הַזֶּה, יִהְיֶה עֶלְיוֹן, כָּל עֹבֵר עָלָיו יִשֹּׁם וְשָׁרָק
כ"ו- כ"ח וָאֳנִי עָשָׂה הַמֶּלֶךְ שְׁלֹמֹה בְּעֶצְיוֹן גֶּבֶר אֲשֶׁר אֶת אֵלוֹת עַל שְׂפַת יַם סוּף בְּאֶרֶץ אֱדוֹם.... וַיָּבֹאוּ אוֹפִירָה וַיִּקְחוּ מִשָּׁם זָהָב אַרְבַּע מֵאוֹת וְעֶשְׂרִים כִּכָּר, וַיָּבִאוּ אֶל הַמֶּלֶךְ שְׁלֹמֹה.