י י”א י”ב

סיכום

לשְׁלֹמֹה אלף נשים ביניהן נוכריות רבות המדיחות אותו לעבודת אלילים. ה' מעניש אותו באויבים הֲדַד הָאֲדֹמִי ורְזוֹן בֶּן אֶלְיָדָע. אֲחִיָּה מודיע ליָרָבְעָם בֶּן נְבָט שיקבל 10 משבטי ישראל אחרי מות המלך ושלבן שְׁלֹמֹה יוותר רק שבט אחד. שְׁלֹמֹה מת ורְחַבְעָם מולך אחריו.

תקציר

פסוקים
א- י"ג לשְׁלֹמֹה 700 נשים ו300 פילגשים, בהם נוכריות רבות מלבד בת-פרעה. זאת בניגוד לצו להתרחק מנוכריות כדי שלא ידיחו לעבודה זרה. אמנם נשותיו מדיחות את שְׁלֹמֹה לעבוד איתן אלילים של עמי האזור (צידון, עמון, ומואב). ה' מודיע לשְׁלֹמֹה שיקרע את הממלכה מביתו ויעבירה לעבדו, אך למען דָוִד יעשה זאת רק אחרי מותו וגם ישאיר שבט אחד לבנו של שְׁלֹמֹה.
י"ד- כ"ה הֲדַד הָאֲדֹמִי הופך לאויב שְׁלֹמֹה. הֲדַד ברח בהיותו נער למצריים בזמן שיוֹאָב הרג את כל זכרי אדום. בדרך, בפָּארָן, הוא אוסף תומכים ומגיע לפרעה שנותן לו מקום לחיות ומזון, ואף משיא להֲדַד את תַּחְפְּנֵיס - אחות אשת פרעה. היא יולדת לו את בנו גְּנֻבַת שתַּחְפְּנֵיס מגדלת בארמון בין שאר הנסיכים. כשדָוִד מת, הֲדַד מתעקש לחזור לאדום למרות נסיונות פרעה להניאו מכך. גם רְזוֹן בֶּן אֶלְיָדָע מצטרף לאויבי שְׁלֹמֹה. הוא ברח מהֲדַדְעֶזֶר מֶלֶךְ צוֹבָה ואחרי שזה הובס ע"י דָוִד (שְׁמוּאֵל-ב ח), רְזוֹן אוסף אנשים ומשתלט על דַמָּשֶׂק.
כ"ו- מ יָרָבְעָם בֶּן נְבָט, אוסף המיסים של שבטי בית יוסף, מורד בשְׁלֹמֹה. אֲחִיָּה הַשִּׁילֹנִי פוגש את יָרָבְעָם וקורע את שמלתו החדשה ל12 קרעים ונותן 10 מהם ליָרָבְעָם כסמל ל10 השבטים שיקבל אחרי מות שְׁלֹמֹה, בגלל עבודת האלילים של שְׁלֹמֹה ונשותיו. שבט אחד ישאר בבית דָוִד למען דָוִד וירוּשָׁלָ‍ִם. אם יָרָבְעָם יקפיד על מצוות ה' אזי ה' יבנה לו בית כמו שבנה לדָוִד ובית דָוִד יסבול - אך לא לנצח. יָרָבְעָם בורח משְׁלֹמֹה אל פרעה שִׁישַׁק.
מ"א- מ"ג שְׁלֹמֹה מת ונקבר בעיר דוד אחרי שמלך 40 שנה ורְחַבְעָם בנו מולך אחריו.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ג- ד וַיְהִי לוֹ נָשִׁים שָׂרוֹת שְׁבַע מֵאוֹת וּפִלַגְשִׁים שְׁלֹשׁ מֵאוֹת, וַיַּטּוּ נָשָׁיו אֶת לִבּוֹ. וַיְהִי לְעֵת זִקְנַת שְׁלֹמֹה נָשָׁיו הִטּוּ אֶת לְבָבוֹ אַחֲרֵי אֱלֹהִים אֲחֵרִים
ל- ל"א וַיִּתְפֹּשׂ אֲחִיָּה בַּשַּׂלְמָה הַחֲדָשָׁה אֲשֶׁר עָלָיו, וַיִּקְרָעֶהָ שְׁנֵים עָשָׂר קְרָעִים. וַיֹּאמֶר לְיָרָבְעָם: "קַח לְךָ עֲשָׂרָה קְרָעִים, כִּי כֹה אָמַר יְהוָה אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל 'הִנְנִי קֹרֵעַ אֶת הַמַּמְלָכָה מִיַּד שְׁלֹמֹה וְנָתַתִּי לְךָ אֵת עֲשָׂרָה הַשְּׁבָטִים.