י”א י”ב י”ג

סיכום

רְחַבְעָם עולה למלוכה ומסרב בגסות לבקשת העם להקל על מס העבודה. ישראל (מלבד יְהוּדָה) ממליכים את יָרָבְעָם והוא מקים פולחן חליפי עם פסלי עגל מוזהבים ובמות בבֵית אֵל ובדָן.

תקציר

פסוקים
א- ט"ו רְחַבְעָם עולה למלוכה בשְׁכֶם. יָרָבְעָם שב ממצרים ובא עם העם לבקש מרְחַבְעָם שיקל עליהם מהעבודות שהוטלו עליהם בימי שְׁלֹמֹה. רְחַבְעָם מבקש שימתינו 3 ימים לתשובתו ובינתיים הוא נועץ בזקנים יועצי אביו שממליצים לו להענות לבקשת העם כדי שילכו אחריו בנאמנות. הוא לא אוהב את העצה ונועץ גם בצעירים בני גילו שממליצים לו להשיב בגסות לעם ולהודיע שאף יכביד עליהם את העבודות. ה' גורם לרְחַבְעָם לקבל את עצתם (כדי לקיים את דברי אֲחִיָּה ליָרָבְעָם).
ט"ז- כ"ד העם (מלבד ביְהוּדָה) מורד ברְחַבְעָם. הוא שולח את אֲדֹרָם לגבות את המס, העם סוקל אותו למוות, ורְחַבְעָם נס במהירות ליְרוּשָׁלָ‍ִם. יִשְׂרָאֵל ממליכים את יָרָבְעָם ורְחַבְעָם מגייס 180,000 מיְהוּדָה ובִּנְיָמִן להלחם במורדים אך שְׁמַעְיָה הנביא משכנע אותו ואת אנשיו להמנע ממלחמה כי ה' גרם למרד.
כ"ה- ל"ג יָרָבְעָם בונה את שְׁכֶם ואת פְּנוּאֵל. הוא מקים פולחן חלופי לבני ישראל כדי שלא יאלצו להשתתף בפולחן הרישמי ביְרוּשָׁלָ‍ִם. הוא מביא לשם כך עגל זהב אחד בבֵית אֵל ועוד אחד הוא מוביל בתהלוכה לדָן. הוא שם כהנים שאינם משבט לֵוִי, ומזיז את חג סוכות לתאריך שהמציא מליבו (חודש אחד מאוחר יותר) וזובח אז בעצמו על הבמות שבנה.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
י- י"א קָטָנִּי עָבָה מִמָּתְנֵי אָבִי. וְעַתָּה אָבִי הֶעְמִיס עֲלֵיכֶם עֹל כָּבֵד וַאֲנִי אוֹסִיף עַל עֻלְּכֶם, אָבִי יִסַּר אֶתְכֶם בַּשּׁוֹטִים וַאֲנִי אֲיַסֵּר אֶתְכֶם בָּעַקְרַבִּים".
י"ח וַיִּשְׁלַח הַמֶּלֶךְ רְחַבְעָם אֶת אֲדֹרָם אֲשֶׁר עַל הַמַּס וַיִּרְגְּמוּ כָל יִשְׂרָאֵל בּוֹ אֶבֶן וַיָּמֹת, וְהַמֶּלֶךְ רְחַבְעָם הִתְאַמֵּץ לַעֲלוֹת בַּמֶּרְכָּבָה לָנוּס יְרוּשָׁלָ‍ִם.
כ"ח- כ"ט וַיִּוָּעַץ הַמֶּלֶךְ וַיַּעַשׂ שְׁנֵי עֶגְלֵי זָהָב... וַיָּשֶׂם אֶת הָאֶחָד בְּבֵית אֵל, וְאֶת הָאֶחָד נָתַן בְּדָן.