י”ג י”ד ט”ו

סיכום

אֲבִיָּה בן יָרָבְעָם חולה והמלכה באה מחופשת לשאול לשלומו אצל אֲחִיָּה. הוא מנבא לה שה' ישמיד את כל בית יָרָבְעָם ושבנה, שימות מייד, הוא היחידי שיזכה לקבורה. גם רְחַבְעָם גם חוטא לה' ופרעה שִׁישַׁק עולה יְרוּשָׁלָ‍ִם ובוזז את אוצרות המקדש.

תקציר

פסוקים
א- כ אֲבִיָּה בן יָרָבְעָם חולה ויָרָבְעָם שולח את אישתו מחופשת אל אֲחִיָּה הנביא בשִׁלֹה עם לחם ודבש כדי לברר בגורל הילד. אֲחִיָּה כבר זקן ועוור אבל ה' מגלה לו מראש על שליחות המלכה וכשהוא שומע את רגליה בפתח הוא מתלונן על שיָרָבְעָם כפוי טובה לה' שקרע את הממלכה עבורו. לכן ביתו יושמד ללא קבורה, מלבד אֲבִיָּה שימות ברגע שאימו תשוב לביתה, אבל יזכה לקבורה והספד של כל ישראל כי נמצאה בו זכות. בני ישראל ייענשו בשל יָרָבְעָם ויוגלו מאדמתם. הנבואה על מות אֲבִיָּה מתקיימת. יָרָבְעָם מת אחרי שמלך 22 שנה.
כ"א- ל"א רְחַבְעָם גם חוטא לה' בקידומו את פולחן אלילי עמי האזור - בָּמוֹת ומַצֵּבוֹת וַאֲשֵׁרִים וקָדֵשׁ. בשנה 5 למלכותו עולה פרעה שִׁישַׁק על יְרוּשָׁלָ‍ִם ולוקח את אוצרות המקדש והארמון, כולל מגיני הזהב שעשה שְׁלֹמֹה. רְחַבְעָם נותן במקומם מגיני נחושת לשרי הרצים שלו, שומרי הארמון, שיציגו אותם בבואו למקדש, ואח"כ הם מפקידים אותם בתאיהם. רְחַבְעָם מת ונקבר בעיר דוד.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
א- ב בָּעֵת הַהִיא חָלָה אֲבִיָּה בֶן יָרָבְעָם. וַיֹּאמֶר יָרָבְעָם לְאִשְׁתּוֹ: קוּמִי נָא וְהִשְׁתַּנִּית וְלֹא יֵדְעוּ כִּי (אתי) אַתְּ אֵשֶׁת יָרָבְעָם, וְהָלַכְתְּ שִׁלֹה, הִנֵּה שָׁם אֲחִיָּה הַנָּבִיא
י לָכֵן הִנְנִי מֵבִיא רָעָה אֶל בֵּית יָרָבְעָם, וְהִכְרַתִּי לְיָרָבְעָם מַשְׁתִּין בְּקִיר, עָצוּר וְעָזוּב בְּיִשְׂרָאֵל, וּבִעַרְתִּי אַחֲרֵי בֵית יָרָבְעָם כַּאֲשֶׁר יְבַעֵר הַגָּלָל עַד תֻּמּוֹ.
כ"ג וַיִּבְנוּ גַם הֵמָּה לָהֶם בָּמוֹת וּמַצֵּבוֹת וַאֲשֵׁרִים, עַל כָּל גִּבְעָה גְבֹהָה וְתַחַת כָּל עֵץ רַעֲנָן.
כ"ה- כ"ו וַיְהִי בַּשָּׁנָה הַחֲמִישִׁית לַמֶּלֶךְ רְחַבְעָם, עָלָה שִׁישַׁק מֶלֶךְ מִצְרַיִם עַל יְרוּשָׁלָ‍ִם. וַיִּקַּח אֶת אֹצְרוֹת בֵּית יְהוָה וְאֶת אוֹצְרוֹת בֵּית הַמֶּלֶךְ וְאֶת הַכֹּל לָקָח, וַיִּקַּח אֶת כָּל מָגִנֵּי הַזָּהָב אֲשֶׁר עָשָׂה שְׁלֹמֹה.