ט”ז י”ז י”ח

סיכום

אֵלִיָּהוּ הנביא מודיע לאַחְאָב על בצורת ומתחבא בנחל כְּרִית שם הוא ניזון שנה ע"י עורבים. אח"כ הוא עובר לשהות בצָרְפַת אצל אלמנה שהוא מציל מרעב ע"י נס הכד והצפחת שאינם מתרוקנים ואח"כ מציל את בנה החולה ע"י קריאה לה'.

תקציר

פסוקים
א- ז אֵלִיָּהוּ הנביא מודיע לאַחְאָב על בצורת שתסתיים רק לפי דברו. במצוות ה' הוא מסתתר בנחל כְּרִית ליד הירדן שם הוא שוהה שנה, שותה ממי הנחל וניזון מלחם ובשר שעורבים מביאים לו כל בוקר וערב. לבסוף הנחל גם יבש בשל הבצורת.
ח- ט"ז ה' שולח את אֵלִיָּהוּ לצָרְפַת ליד צידון שם יפגוש אלמנה שתדאג לו. בפתח העיר צָרְפַת הוא פוגש אלמנה מקוששת עצים ומבקש ממנה מעט מיים, וכשהיא הולכת הוא מבקש גם לחם. היא טוענת שיש לה רק כף קמח בכד ומעט שמן בצַּפָּחַת והיא ובנה עומדים למות מרעב. אֵלִיָּהוּ אומר לה בכל זאת להכין לו, לה, ולבנה עוגה קטנה, כי ה' אמר שהכד והצפחת לא יתרוקנו. כך קורה ואֵלִיָּהוּ שוהה אצלה שנה.
י"ז- כ"ד בן האלמנה חולה מאוד והיא מתלוננת בפני אֵלִיָּהוּ. הוא לוקח את הילד אל מיטתו שבעליית הגג, מתלונן בפני ה' שהוא פוגע באלמנה שעוזרת לו. הוא "מתְמֹדֵד" על הילד 3 פעמים ואח"כ מצווה על ה' להשיב את נפש הילד. ה' שומע, מבריא את הילד, אֵלִיָּהוּ מוריד אותו אל אימו והיא מכירה באֵלִיָּהוּ כנביא אמת.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ה- ו וַיֵּלֶךְ וַיֵּשֶׁב בְּנַחַל כְּרִית אֲשֶׁר עַל פְּנֵי הַיַּרְדֵּן. וְהָעֹרְבִים מְבִיאִים לוֹ לֶחֶם וּבָשָׂר בַּבֹּקֶר וְלֶחֶם וּבָשָׂר בָּעָרֶב, וּמִן הַנַּחַל יִשְׁתֶּה.
י"ד כַּד הַקֶּמַח לֹא תִכְלָה וְצַפַּחַת הַשֶּׁמֶן לֹא תֶחְסָר, עַד יוֹם תֵּת יְהוָה גֶּשֶׁם עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה.