י”ז י”ח י”ט

סיכום

אֵלִיָּהוּ פוגש את עֹבַדְיָהוּ השר של אַחְאָב והנאמן לה' ומזמן את אַחְאָב. אח"כ הוא עורך מבחן בין נביאי הבְּעָל לה' בהר כרמל, ה' מוריד אש ששורפת את המזבח וכל נביאי הבְּעָל נטבחים ליד הקישון. הגשם חוזר ואֵלִיָּהוּ רץ לפני מרכבת המלך ליִזְרְעֶאל.

תקציר

פסוקים
א- ט"ז עֹבַדְיָהוּ השר "על הבית" של אַחְאָב מחביא 100 נביאי ה' במערות מאִיזֶבֶל המבקשת להורגם. אחרי 3 שנות בצורת אַחְאָב ועֹבַדְיָהוּ תרים את הארץ בנפרד לחפש מקורות מיים לחציר לבהמות. אֵלִיָּהוּ בא להודיע על הגשמים הקרבים וכשהוא פוגש בעֹבַדְיָהוּ הוא מצווה שיקרא למלך. עֹבַדְיָהוּ טוען שהמלך חיפש אותו בכל מקום, ואם הרוח תישא אותו מכאן עד שהמלך יבוא אז הוא יהרוג אותו. אֵלִיָּהוּ נשבע שהיום יפגוש את אַחְאָב ועֹבַדְיָהוּ קורא לו.
י"ז- כ אַחְאָב בא אל אֵלִיָּהוּ ומתלונן שהוא הביא את הבצורת אך אֵלִיָּהוּ עונה שהמלך וביתו אשמים בשל עבודת הבְּעָל. הוא מבקש לזמן את העם להר כרמל, עם 450 נביאי הבעל ו400 נביאי האשרה, ואַחְאָב עושה זאת.
כ"א- כ"ט אֵלִיָּהוּ מתלונן בפני העם על שאינם מחליטים בין ה' והאלילים. הוא מציע מבחן בו נביאי הבעל והוא יזבחו פרים ויקראו כל אחד לאלוהיו להבעיר את האש. למרות נסיונות קריאה לבְּעָל וטקסים שונים, נביאיו לא מצליחים עד הצהרים. אֵלִיָּהוּ מלגלג ומציע שיקראו בקול חזק שמא הבְּעָל עסוק או ישן. נביאיו עושים כך אך ללא הועיל.
ל- ל"ט אֵלִיָּהוּ מזמן את העם, משפץ את מזבח ה' ההרוס עם 12 אבנים וחופר תעלה מסביבו. הוא מניח את הפר השחוט על העצים שעל המזבח ומבקש 3 פעמים לשפוך עליו 4 כדי מיים עד שהתעלה מתמלאת. אֵלִיָּהוּ מבקש מה' שיעשה נס כדי שידע העם שהוא ה' ויורדת אש השורפת את הבשר, העצים, האבנים, העפר, ומלחכת את המים. העם נופל על פניו ומכיר בה'.
מ- מ"ו אֵלִיָּהוּ מצווה לתפוס את כל נביאי הבְּעָל, להורידם לקישון ולשחוט אותם שם וכך נעשה. הוא קורא לאַחְאָב לאכול ולשתות כי קרב הגשם וחוזר להר ומשתטח בתפילה. הוא שולח את נערו 7 פעמים להשקיף עד שנראית עננה קטנה ואח"כ שולח אותו להודיע לאַחְאָב שימהר בחזרה לפני שייגבר הגשם. אַחְאָב רוכב ליִזְרְעֶאל ואֵלִיָּהוּ משַׁנֵּס את מותניו ורץ כל הדרך לפניו.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
כ"א "עַד מָתַי אַתֶּם פֹּסְחִים עַל שְׁתֵּי הַסְּעִפִּים? אִם יְהוָה הָאֱלֹהִים - לְכוּ אַחֲרָיו, וְאִם הַבַּעַל - לְכוּ אַחֲרָיו"
ל"ח וַתִּפֹּל אֵשׁ יְהוָה, וַתֹּאכַל אֶת הָעֹלָה וְאֶת הָעֵצִים וְאֶת הָאֲבָנִים וְאֶת הֶעָפָר, וְאֶת הַמַּיִם אֲשֶׁר בַּתְּעָלָה לִחֵכָה.
מ"ו וְיַד יְהוָה הָיְתָה אֶל אֵלִיָּהוּ, וַיְשַׁנֵּס מָתְנָיו, וַיָּרָץ לִפְנֵי אַחְאָב עַד בֹּאֲכָה יִזְרְעֶאלָה.