ט י י”א

סיכום

מַלְכַּת שְׁבָא מבקרת אצל שְׁלֹמֹה. שְׁלֹמֹה מקבל זהב ועושר רב ממיסים ומסחר ומכין כלי זהב רבים בהם כסאו ומגינים מצופים זהב, ואוסף גם סוסים רבים.

תקציר

פסוקים
א- י"ג מַלְכַּת שְׁבָא שומעת על חוכמת שְׁלֹמֹה ובאה עם פמליה גדולה, גמלים נושאי בשמים רבים, זהב (120 כיכר) ואבן יקרה, לנסותו בחידות אותם הוא פותר. היא מתפעלת מהמקדש, מהסעודות ומעבדיו, ומברכת את העם שיש לו מלך אהוב ה' שכזה. שְׁלֹמֹה מעניק לה מתנות רבות לפני שהיא חוזרת עם אנשיה לממלכתה. גם מאוניות חִירָם הוא מקבל זהב, אבן יקרה, ועצי אלמוגים נדירים מהם הוא בונה "מסעד" למקדש ולארמון, כינורות ונבלים.
י"ד- כ"א כל שנה שְׁלֹמֹה מקבל 660 כיכר זהב, וגם מיסים מהסוחרים, מהממלכות נותנות המס, ומנחות מאורחיו הרבים. הוא מכין 200 צינים (סוג מגינים) ו300 מגינים מצופים זהב רב ומפקידם בבית יער הלבנון (מְלָכִים-א ז), וגם כלי משקה מזהב. הוא מכין כסא גדול עשוי שן ומצופה זהב, עם 6 מדרגות ובצידן 12 אריות, ראש עגול, ושתי ידיות מקושטות באריות.
כ"ב- כ"ט אוניותיו שטות עם אנשי חִירָם לתַרְשִׁישׁ אחת ל3 שנים וחוזרות עם זהב, וָכֶסֶף שֶׁנְהַבִּים וְקֹפִים וְתֻכִּיִּים. הזהב כה רב שהכסף נחשב זול כמו אבנים, והארזים רבים כמו השיקמים. הוא אסף לערי הרכב ולביתו סוסים רבים ממִמִּצְרָיִם, ומקְוֵה (1400 מרכבות - במחיר 600 כסף כל אחת, ו12,000 פרשים\סוסים? - במחיר 150 כסף האחד) וסחר בהם גם עם מלכי החיתים וארם.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
א וּמַלְכַּת שְׁבָא שֹׁמַעַת אֶת שֵׁמַע שְׁלֹמֹה לְשֵׁם יְהוָה, וַתָּבֹא לְנַסֹּתוֹ בְּחִידוֹת.
כ"ב כִּי אֳנִי תַרְשִׁישׁ לַמֶּלֶךְ בַּיָּם עִם אֳנִי חִירָם, אַחַת לְשָׁלֹשׁ שָׁנִים תָּבוֹא אֳנִי תַרְשִׁישׁ נֹשְׂאֵת זָהָב וָכֶסֶף שֶׁנְהַבִּים וְקֹפִים וְתֻכִּיִּים.