כ כ”א כ”ב

סיכום

נָבוֹת הַיִּזְרְעֵאלִי מסרב לבקשת אַחְאָב לקנות את כרמו ואִיזֶבֶל גורמת לסקילתו אחרי משפט מבויים. אֵלִיָּהוּ נוזף במלך ומנבא את השמדת ביתו ושכלבים ילקקו את דמו ויאכלו את גופת אִיזֶבֶל.

תקציר

פסוקים
א- ז לנָבוֹת הַיִּזְרְעֵאלִי יש כרם ליד ארמון המלך אַחְאָב, והמלך מבקש לקנות אותה מנָבוֹת כדי להקים לו בה גן ירק, בתמורה לכרם טובה יותר או לכסף. נָבוֹת מסרב כיוון שהכרם היא נחלת אבותיו. אַחְאָב בא למיטתו, מסב את פניו וצם. כשהוא מספר את העניין לאִיזֶבֶל היא אינה מבינה איך יוכל להיות כך מלך ומרגיעה אותו שיאכל כי היא תשיג לו את הכרם.
ח- ט"ז אִיזֶבֶל שולחת מכתבים חתומים בחותמת המלך למנהיגי העיר ומצווה לקרוא לצום כאילו מישהו שם חטא ולזמן את נָבוֹת למשפט בו יואשם שקילל אלוהים ומלך. יש לזמן גם שני עדי שקר שיעידו על כך ואז לדון אותו לסקילה. כך נעשה ואִיזֶבֶל מבשרת לאַחְאָב שנָבוֹת מת והוא יורד לרשת את כרמו.
י"ז אֵלִיָּהוּ נוזף במלך - "כֹּה אָמַר יְהוָה: הֲרָצַחְתָּ וְגַם יָרָשְׁתָּ?" ומודיע שבמקום בו ליקקו הכלבים את דם נָבוֹת שם ילקקו גם את דם המלך. אַחְאָב כועס על שאֵלִיָּהוּ מציק לו ואֵלִיָּהוּ מודיע שכיוון שהוא חוטא לפני ה', גם בחטאי הפולחן אליו הסיתה אותו אישתו, ביתו יושמד כמו בית יָרָבְעָם ובַּעְשָׁא. את אִיזֶבֶל יאכלו הכלבים בשדה יִּזְרְעֵאל. אַחְאָב קורע את בגדיו, צם, ושוכב בשק מלא צער וה' מודיע שכיוון שנכנע לו אז העונש יבוא בימי בנו.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
א- ב כֶּרֶם הָיָה לְנָבוֹת הַיִּזְרְעֵאלִי אֲשֶׁר בְּיִזְרְעֶאל, אֵצֶל הֵיכַל אַחְאָב מֶלֶךְ שֹׁמְרוֹן. וַיְדַבֵּר אַחְאָב אֶל נָבוֹת לֵאמֹר: "תְּנָה לִּי אֶת כַּרְמְךָ וִיהִי לִי לְגַן יָרָק
י"ט וְדִבַּרְתָּ אֵלָיו לֵאמֹר: 'כֹּה אָמַר יְהוָה: הֲרָצַחְתָּ וְגַם יָרָשְׁתָּ?'
כ"ג וְגַם לְאִיזֶבֶל דִּבֶּר יְהוָה לֵאמֹר: "הַכְּלָבִים יֹאכְלוּ אֶת אִיזֶבֶל בְּחֵל יִזְרְעֶאל"