כ”א כ”ב

סיכום

יְהוֹשָׁפָט מולך ביְהוּדָה אחרי אָסָא ומקבל את הזמנת אַחְאָב להלחם בארם, אך מבקש לשאול בה'. אחרי ש400 נביאי שקר מנבאים הצלחה מִיכָיְהוּ מנבא כישלון ונכלא ע"י אַחְאָב. אַחְאָב נפגע מחץ בקרב ומושאר עומד עד שפגיעתו מתגלה וכולם נסים. הוא מת ובנו אֲחַזְיָה מולך אחריו.

תקציר

פסוקים
א- ט אחרי 3 שנות שלום בין אֲרָם ויִשְׂרָאֵל יְהוֹשָׁפָט מלך יְהוּדָה מבקר את אַחְאָב וזה מתלונן לפניו שאֲרָם עוד מחזיקים ברָמֹת גִּלְעָד ומציע לו להצטרף למלחמה. יְהוֹשָׁפָט מסכים אבל מבקש לדרוש בה'. אַחְאָב שואל 400 נביאי (שקר) שמנבאים נצחון, אך יְהוֹשָׁפָט שואל אם יש עוד נביא ואַחְאָב מודה שמִיכָיְהוּ בֶּן יִמְלָה נביא אך מנבא לו רעות. יְהוֹשָׁפָט מבקש לשומעו והוא מוזמן ע"י סָרִיס.
י- י"ח יְהוֹשָׁפָט ואַחְאָב יושבים בשער שֹׁמְרוֹן וצִדְקִיָּה בֶן כְּנַעֲנָה מכין לאַחְאָב קרני ברזל בהם יכה את ארם ושאר הנביאים מסכימים. השליח למִיכָיְהוּ מבקשו לנבא טובות למלך אך הוא עונה שיאמר את דברי ה'. כשאַחְאָב שואל אם להלחם הוא עונה "עֲלֵה וְהַצְלַח" אך כשאַחְאָב מתעקש לשמוע את האמת מִיכָיְהוּ מנבא שהעם יתפזר ללא מנהיג מהקרב. אַחְאָב טוען שלכך התכוון כשאמר שהוא מנבא לו רק רעות.
י"ט- כ"ח מִיכָיְהוּ מספר על כינוס צבא השמיים אצל ה' ששואל מי יפתה את אַחְאָב לצאת לקרב האבוד. לבסוף "הָרוּחַ" מציע לשים רוח שקר בנביאי המלך. צִדְקִיָּהוּ סוטר למִיכָיְהוּ ולועג לו אם ידע מאיפה באה הרוח לדבריו כרגע? מִיכָיְהוּ עונה שידע כשיברח לחדרו אחרי התבוסה. אַחְאָב מצווה לכלוא את מִיכָיְהוּ עם מעט מזון עד שובו בשלום מהקרב ומִיכָיְהוּ אומר שכולם ישמעו שאם זה יקרה הרי שה' לא דיבר דרכו.
כ"ט- מ אַחְאָב אומר שיתחפש לחייל וקורא ליהוֹשָׁפָט להשאר בבגדי המלוכה. פרשי ארם רודפים את יהוֹשָׁפָט כשהם חושבים שהוא אַחְאָב עד שהוא זועק והם מבינים את טעותם ונסוגים. חץ פוגע באַחְאָב בעד השריון והוא מבקש מנהגו להסתובב. הוא מוחזק בעמידה מול ארם כדי שלא ידעו על פגיעתו, אך זאת מתגלה וכולם נסים. אַחְאָב נקבר בשֹׁמְרוֹן. כשמנקים את מרכבתו נמהל דמו שם במי הבריכה שמלקקים הכלבים ובהם רוחצות הזונות.
מ"א- נ"א במות אָסָא מלך יְהוּדָה, מולך בנו יהוֹשָׁפָט 25 שנה. הוא הולך בדרכי ה' כאָסָא ואף הסיר את הקָּדֵשׁ מימי אביו מהארץ. באֱדוֹם עדיין יושב נציב מיְהוּדָה, ויהוֹשָׁפָט מכין אוניות לצאת להביא זהב מאופיר אך הן נשברות בעֶצְיוֹן גָּבֶר. אֲחַזְיָה מלך יִשְׂרָאֵל מציע לחדש את המשלחת יחדיו אך יהוֹשָׁפָט מסרב. יְהוֹשָׁפָט מת ונקבר בעיר דוד ואחריו מולך יְהוֹרָם בנו.
נ"ב- נ"ד אחרי מות אַחְאָב מולך בנו אֲחַזְיָה שנתיים. הוא ממשיך את חטאי הוריו כמו חטאי יָרָבְעָם לה' ועובד את הַבַּעַל.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
י"ז וַיֹּאמֶר (מִיכָיְהוּ): "רָאִיתִי אֶת כָּל יִשְׂרָאֵל נְפֹצִים אֶל הֶהָרִים כַּצֹּאן אֲשֶׁר אֵין לָהֶם רֹעֶה, וַיֹּאמֶר יְהוָה: לֹא אֲדֹנִים לָאֵלֶּה יָשׁוּבוּ אִישׁ לְבֵיתוֹ בְּשָׁלוֹם".
ל"ה וְהַמֶּלֶךְ הָיָה מָעֳמָד בַּמֶּרְכָּבָה נֹכַח אֲרָם, וַיָּמָת בָּעֶרֶב, וַיִּצֶק דַּם הַמַּכָּה אֶל חֵיק הָרָכֶב.
מ"ט יְהוֹשָׁפָט (עשר) עָשָׂה אֳנִיּוֹת תַּרְשִׁישׁ לָלֶכֶת אוֹפִירָה לַזָּהָב, וְלֹא הָלָךְ, כִּי (נשברה) נִשְׁבְּרוּ אֳנִיּוֹת בְּעֶצְיוֹן גָּבֶר.