סיכום

בֶן הֲדַד מלך אֲרָם עולה על יִשְׂרָאֵל עם צבא רב ודורש בשחצנות את כניעת אַחְאָב. אַחְאָב מכה אותו בשֹׁמְרוֹן ושנה אח"כ באֲפֵק (בגולן) וכורת איתו ברית. בן נביאים כועס על הברית ומנבא עונש לאַחְאָב.

תקציר

פסוקים
א- י"א בֶן הֲדַד מלך אֲרָם עולה עם 32 מלכים על שֹׁמְרוֹן. הוא דורש מאַחְאָב את רכושו וטובי נשיותיו ובניו ואַחְאָב מסכים. אח"כ בֶּן הֲדַד דורש לשלוח את עבדיו לקחת מה שירצו גם מנתיניו של אַחְאָב. זקני העם אינם מסכימים לדרישה זו ואַחְאָב מודיע לבֶן הֲדַד שיוכל לעמוד בדרישתו הראשונה אך לא בשנייה. בֶן הֲדַד אומר שצבאו כה רב שאין בשֹׁמְרוֹן מספיק עפר שיוכלו להרים בידם. אַחְאָב קורא לו לא להתגאות עד שיוודעו תוצאות הקרב.
י"ב- כ"ב בֶן הֲדַד שותה עם שאר המלכים באוהלו ומצווה לצור על שֹׁמְרוֹן. נביא מודיע לאַחְאָב שה' יתן בידו את האויב בעזרת נערי הנציבים (232) ואַחְאָב כמפקד הצבא (7000 איש). בֶן הֲדַד שיכור כשמודיעים לו על יציאת אנשים משֹׁמְרוֹן. הוא מצווה לתופשם חיים אם פניהם לשלום, ולהורגם אחרת. צבא אַחְאָב מכה באֲרָם ובֶן הֲדַד נמלט על סוסו. הנביא מציע לאַחְאָב להתחזק לקראת חזרת צבא ארם בעוד שנה.
כ"ג- ל אנשי בֶן הֲדַד יועצים לו להשלים את אבדות הצבא, להלחם להבא במישור (כיוון שה' הוא אלוהי הרים) ולהחליף בפיקוד את 32 המלכים במפקדים מטעמו. הוא עולה לאֲפֵק (בגולן) עם צבא רב ומולו צבא יִשְׂרָאֵל הקטן. הנביא מעודד שה' ילחם גם כן כיוון שארם חושבים אותו לאלוהי הרים. אחרי 7 ימי המתנה יִשְׂרָאֵל מכים 100,000. 27,000 הנותרים בורחים לאֲפֵק, החומה נופלת עליהם, ובֶן הֲדַד מתחבא בחדר.
ל"א- ל"ד אנשי בֶן הֲדַד מבקשים לצאת בבגדי אבל להתחנן אל אַחְאָב הידוע ברחמיו. אַחְאָב עונה שבֶן הֲדַד הוא אחיו, וכשהוא מופיע, אַחְאָב מעלה אותו למרכבה. בֶן הֲדַד מציע להשיב לאַחְאָב את הערים שכבש ממנו אביו (מְלָכִים-א ט”ו) להקים שווקים ליִשְׂרָאֵל בדַמֶּשֶׂק ולכרות ברית.
ל"ה- מ"ג בן נביאים אחד מבקש מחברו להכות אותו כצו ה'. כשהחבר מסרב הוא נהרג ע"י אריה. הנביא מבקש מאיש אחר להכותו והאיש מסכים. הנביא מסתיר את עיניו, מופיע לפני אַחְאָב וזועק שכשיצא לקרב הופקד אצלו שבוי תחת איום שייענש במוות או בקנס עצום אם יברח השבוי. אַחְאָב עונה לנביא שהוא אשם, הנביא חושף את עיניו, אַחְאָב מזהה אותו, והנביא מנבא שאַחְאָב ישלם על הצלת נפש בֶן הֲדַד וארם בנפשו שלו ושל בני יִשְׂרָאֵל. המלך חוזר זועף לביתו.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
י"א וַיַּעַן מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל וַיֹּאמֶר: "דַּבְּרוּ: אַל יִתְהַלֵּל חֹגֵר כִּמְפַתֵּחַ".
ל"א וַיֹּאמְרוּ אֵלָיו עֲבָדָיו הִנֵּה נָא שָׁמַעְנוּ כִּי מַלְכֵי בֵּית יִשְׂרָאֵל כִּי מַלְכֵי חֶסֶד הֵם, נָשִׂימָה נָּא שַׂקִּים בְּמָתְנֵינוּ וַחֲבָלִים בְּרֹאשֵׁנוּ וְנֵצֵא אֶל מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל, אוּלַי יְחַיֶּה אֶת נַפְשֶׁךָ.
ל"ה- ל"ו וְאִישׁ אֶחָד מִבְּנֵי הַנְּבִיאִים אָמַר אֶל רֵעֵהוּ בִּדְבַר יְהוָה: "הַכֵּינִי נָא", וַיְמָאֵן הָאִישׁ לְהַכֹּתוֹ. וַיֹּאמֶר לוֹ: "יַעַן אֲשֶׁר לֹא שָׁמַעְתָּ בְּקוֹל יְהוָה, הִנְּךָ הוֹלֵךְ מֵאִתִּי וְהִכְּךָ הָאַרְיֵה"