א ב ג

סיכום

אֵלִיָּהוּ עולה לשמיים ברכב וסוסי אש מול אֱלִישָׁע שאח"כ שורה עליו רוחו הנבואית של אֵלִיָּהוּ. הוא מרפא את מי המעיין בירִיחוֹ. כשהוא עולה לבֵּית אֵל יוצאים נערים ומציקים לו. הוא מקלל אותם ויוצאות שתי דובות שהורגות 42 ילדים.

תקציר

פסוקים
א- ז אֵלִיָּהוּ מבקש מאֱלִישָׁע להשאר בגִּלְגָּל בעוד הוא הולך לבֵּית אֵל כמצוות ה' אך אֱלִישָׁע מתעקש להישאר איתו. בני הנביאים בבֵּית אֵל אומרים לאֱלִישָׁע שהיום ה' יקח ממנו את אֵלִיָּהוּ ואֱלִישָׁע אומר שהוא יודע ומבקש מהם לשתוק. כל הארועים האלה חוזרים גם כשאֱלִישָׁע מתעקש להתלוות לאֵלִיָּהוּ בדרכו לירִיחוֹ ואח"כ ליַּרְדֵּן. 50 מבני הנביאים מלווים אותם לשם וצופים מרחוק.
ח- י"ב אֵלִיָּהוּ ואֱלִישָׁע חוצים את הירדן שאֵלִיָּהוּ חוצה עם גלימתו. אֵלִיָּהוּ שואל מה אֱלִישָׁע יבקש לפני שיעזוב ואֱלִישָׁע מבקש 3\2 מרוחו של אֵלִיָּהוּ. אֵלִיָּהוּ אומר שיקבל זאת רק אם יזכה לראותו עוזב אותו. בעודם מדברים מפרידים ביניהם רכב וסוסי אש הלוקחים את אֵלִיָּהוּ לשמיים. אֱלִישָׁע קורא לו אך אֵלִיָּהוּ נעלם ואֱלִישָׁע קורע את בגדיו.
י"ג- י"ח אֱלִישָׁע לוקח את אדרת אֵלִיָּהוּ ומבצע איתה גם הוא את נס חציית הירדן. בני הנביאים מבינים שרוח אֵלִיָּהוּ עברה לאֱלִישָׁע ומשתחווים לפניו. הם מציעים לו ללכת לחפש את אֵלִיָּהוּ שמא נשאה אותו רוח ה' לאיפה שהוא, אֱלִישָׁע טוען שאין טעם, אך הם מתעקשים ואינם מוצאים.
י"ט- כ"ה אֱלִישָׁע יושב בירִיחוֹ ואנשיה מתלוננים שמי המעיין רעים. הוא מבקש צלוחית חדשה עם מלח ומשליך אותו למוצא המעיין שנרפא עד היום הזה. כשהוא עולה לבֵּית אֵל יוצאים נערים ומציקים לו. הוא מקלל אותם ויוצאות שתי דובות שהורגות 42 ילדים. הוא הולך להַר הַכַּרְמֶל ומשם לשֹׁמְרוֹן.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
י"א- י"ב וַיְהִי הֵמָּה הֹלְכִים הָלוֹךְ וְדַבֵּר, וְהִנֵּה רֶכֶב אֵשׁ וְסוּסֵי אֵשׁ וַיַּפְרִדוּ בֵּין שְׁנֵיהֶם, וַיַּעַל אֵלִיָּהוּ בַּסְּעָרָה הַשָּׁמָיִם. וֶאֱלִישָׁע רֹאֶה וְהוּא מְצַעֵק: "אָבִי! אָבִי! רֶכֶב יִשְׂרָאֵל וּפָרָשָׁיו!"
כ"ג וַיַּעַל מִשָּׁם בֵּית אֵל, וְהוּא עֹלֶה בַדֶּרֶךְ, וּנְעָרִים קְטַנִּים יָצְאוּ מִן הָעִיר וַיִּתְקַלְּסוּ בוֹ וַיֹּאמְרוּ לוֹ: "עֲלֵה קֵרֵחַ, עֲלֵה קֵרֵחַ". וַיִּפֶן אַחֲרָיו וַיִּרְאֵם וַיְקַלְלֵם בְּשֵׁם יְהוָה, וַתֵּצֶאנָה שְׁתַּיִם דֻּבִּים מִן הַיַּעַר וַתְּבַקַּעְנָה מֵהֶם אַרְבָּעִים וּשְׁנֵי יְלָדִים.