ב ג ד

סיכום

יוֹרָם מולך 12 שנה ביִשְׂרָאֵל ויוצא עם יְהוֹשָׁפָט מלך יְהוּדָה ועם מלך אֱדוֹם ללחום במֵישַׁע מלך מוֹאָב שמרד בו. אֱלִישָׁע עושה נס בו מופיעים מיים לצבאות הצמאים. הם מביסים את בני מוֹאָב אבל במצור שהם עורכים עליהם מֵישַׁע מקריב את בנו והם עוזבים את המצור.

תקציר

פסוקים
א- ח יוֹרָם\יְהוֹרָם בן אַחְאָב מלך יִשְׂרָאֵל מולך אחרי אחיו אֲחַזְיָה במשך 12 שנה. הוא מסיר את מַצְּבַת הַבַּעַל שעשה אביו אבל ממשיך בחטאי יָרָבְעָם. מֵישַׁע מלך מוֹאָב היה מעלה מס בבקר ליִשְׂרָאֵל ומרד בה עם מות אַחְאָב. יוֹרָם מגייס את חייליו ויְהוֹשָׁפָט מלך יְהוּדָה מסכים להזמנתו להצטרף לקרב. הם מסכמים לעבור דרך מדבר אֱדוֹם, שם מצטרף אליהם מלך אֱדוֹם.
ט- י"ט 3 המלכים צועדים 7 ימים ואין מיים לצבא ולבהמות. יְהוֹשָׁפָט מחפש נביא ונמצא אֱלִישָׁע שאומר ליוֹרָם (בציניות) ללכת לשאול את אלוהי הוריו. יוֹרָם מבקש רחמים ואֱלִישָׁע עונה שיתנבא רק בגלל יְהוֹשָׁפָט. הוא מבקש מנגנים להשראה, מצווה להכין גבים (בורות) בנחל שיתמלאו במיים ללא גשם. ה' ייתן להם את מוֹאָב בקלות והם יכו את עריה, יפילו את עציה, יסתמו את המעיינות ויהרסו את השדות.
כ- כ"ה בבוקר מיים מאֱדוֹם מציפים את הארץ. בני מוֹאָב שומעים על המלכים העולים עליהם ומתגייסים. המיים נראים להם אדומים מרחוק לאור השמש, והם חושבים שזהו דם של צבאות המלכים שלחמו אלה באלה. הם תוקפים אך יִשְׂרָאֵל מכים בהם, והורסים את הערים, העצים, המעיינות והשדות וצרים על קִּיר חֲרָשֶׂת.
כ"ו- כ"ז הם יורים אבנים על החומה והנצורים מנסים להבקיע בכוון צבא אֱדוֹם אך לא מצליחים. מֵישַׁע מרגיש שהוא עומד להפסיד ומקריב את בנו יורש העצר (של מלך מוֹאָב או אֱדוֹם?) והדבר מעורר חלחלה בצבאות 3 המלכים והם עוזבים את המצור.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ט"ז- י"ז "כֹּה אָמַר יְהוָה: עָשֹׂה הַנַּחַל הַזֶּה גֵּבִים גֵּבִים. כִּי כֹה אָמַר יְהוָה: לֹא תִרְאוּ רוּחַ וְלֹא תִרְאוּ גֶשֶׁם וְהַנַּחַל הַהוּא יִמָּלֵא מָיִם, וּשְׁתִיתֶם אַתֶּם וּמִקְנֵיכֶם וּבְהֶמְתְּכֶם.
כ"ו- כ"ז וַיִּקַּח אוֹתוֹ שְׁבַע מֵאוֹת אִישׁ שֹׁלֵף חֶרֶב לְהַבְקִיעַ אֶל מֶלֶךְ אֱדוֹם וְלֹא יָכֹלוּ. וַיִּקַּח אֶת בְּנוֹ הַבְּכוֹר אֲשֶׁר יִמְלֹךְ תַּחְתָּיו וַיַּעֲלֵהוּ עֹלָה עַל הַחֹמָה, וַיְהִי קֶצֶף גָּדוֹל עַל יִשְׂרָאֵל, וַיִּסְעוּ מֵעָלָיו וַיָּשֻׁבוּ לָאָרֶץ.