ג ד ה

סיכום

אֱלִישָׁע עושה נסים: הוא ממלא בשמן כלים של אלמנה מתוך כלי קטן, הוא מנבא בן לאישה משׁוּנֵם ואח"כ כשהוא מת הוא משיבו לחיים. הוא מתקן נזיד שהתקלקל לבני הנביאים בגִּלְגָּל ומחלק אוכל ל100 אנשים מתרמילו של האיש מבַּעַל שָׁלִשָׁה.

תקציר

פסוקים
א- ז אישה של בן נביאים זועקת לאֱלִישָׁע שבעלה מת והנושים מבקשים לקחת את שני בניה לעבדים. מסתבר שיש לה רק כלי שמן קטן ואֱלִישָׁע קורא לה לשאול כלים רבים ככל שתוכל משכניה ולהסתגר עם בניה בבית. קורה נס וכשהבנים מביאים לה את הכלים היא מצליחה למלא את כולם בשמן. היא מוכרת את השמן ומשלמת לנושים.
ח- י"ז כשאֱלִישָׁע מגיע לשׁוּנֵם, אישה מכובדת שם תמיד מאכילה אותו. היא מציאה לבעלה להכין לאֱלִישָׁע חדר קבוע לשהות בו בבואו, עם מיטה, שולחן, כסא, ומנורה. אֱלִישָׁע נח שם ומבקש מנערו גֵּחֲזִי לברר אצלה מה תרצה או אם תרצה להעביר מסר למלך או לשר הצבא, אך היא לא צריכה. גֵּחֲזִי מגלה שאין לה ילדים ובעלה זקן. אֱלִישָׁע מנבא לה בן תוך שנה וכן קורה.
י"ח- כ"ז הילד גדל ויוצא פעם אל אביו עם הקוצרים. הוא מתלונן על ראשו ואביו שולח אותו חזרה לאימו, שם הוא יושב על ברכיה ומת. היא משכיבה אותו על מיטת אֱלִישָׁע ומבקשת מבעלה נער ואתון כדי לקרוא לאֱלִישָׁע. הוא מתפלא אבל נותן לה אותם והיא רוכבת מהר להר כרמל. אֱלִישָׁע מאיץ אליה את גֵּחֲזִי לשאול בשלומה. היא עונה שלכולם שלום אבל באה לאֱלִישָׁע לאחוז ברגליו. גֵּחֲזִי מנסה לעצור אותה אבל אֱלִישָׁע מבין שכנראה ה' הסתיר ממנו את צרתה.
כ"ח- ל"ז האם מתלוננת על מצב בנה ואֱלִישָׁע שולח את גֵּחֲזִי למהר ולשים את מקל אֱלִישָׁע על פני הנער. האם ואֱלִישָׁע הולכים אחריו ומגיעים לגלות שגֵּחֲזִי לא הצליח להחיות את הילד. אֱלִישָׁע שוכב על הילד איבר מול איבר והילד מתחמם. אֱלִישָׁע צועד קצת בבית ומנסה שנית והנער מתעטש 7 פעמים ופוקח את עיניו. גֵּחֲזִי קורא לשונמית שמשתחווה ולוקחת את בנה.
ל"ח- מ"א אֱלִישָׁע חוזר לגִּלְגָּל בימי הרעב ומבקש מבן נביאים אחד לבשל נזיד לכולם. אחד מהם יוצא לחפש צמח "אֹרֹת" אך בטעות מביא "פַּקֻּעות שָׂדֶה" מרירות וחותך אותם לתוך הסיר. הנזיד אינו אכיל אך אֱלִישָׁע שופך קמח לתוכו, הנזיד מתוקן וכולם אוכלים.
מ"ב- מ"ד איש מבַּעַל שָׁלִשָׁה מביא לאֱלִישָׁע לחם, ודגנים בתרמילו ואֱלִישָׁע מצווה לנערו לתת ממנו אוכל לכל העם שם. הנער מתפלא כיוון שיש שם 100 איש אך אֱלִישָׁע מתעקש והאוכל מספיק לכולם ואף נשארת שארית.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ד וּבָאת וְסָגַרְתְּ הַדֶּלֶת בַּעֲדֵךְ וּבְעַד בָּנַיִךְ, וְיָצַקְתְּ עַל כָּל הַכֵּלִים הָאֵלֶּה, וְהַמָּלֵא תַּסִּיעִי.
ל"ה וַיָּשָׁב וַיֵּלֶךְ בַּבַּיִת אַחַת הֵנָּה וְאַחַת הֵנָּה וַיַּעַל וַיִּגְהַר עָלָיו, וַיְזוֹרֵר הַנַּעַר עַד שֶׁבַע פְּעָמִים, וַיִּפְקַח הַנַּעַר אֶת עֵינָיו.
מ"א וַיֹּאמֶר: "וּקְחוּ קֶמַח", וַיַּשְׁלֵךְ אֶל הַסִּיר, וַיֹּאמֶר: "צַק לָעָם וְיֹאכֵלוּ", וְלֹא הָיָה דָּבָר רָע בַּסִּיר.
מ"ג וַיֹּאמֶר מְשָׁרְתוֹ: "מָה אֶתֵּן זֶה לִפְנֵי מֵאָה אִישׁ?", וַיֹּאמֶר: "תֵּן לָעָם וְיֹאכֵלוּ, כִּי כֹה אָמַר יְהוָה: אָכֹל וְהוֹתֵר".