ד ה ו

סיכום

נַעֲמָן שר צבא אֲרָם בא לאֱלִישָׁע שירפאו מצרעת. בהמצלתו הוא טובל 7 פעמים בירדן ומבריא. הוא מכריז על הכרתו בה' ומציע לאֱלִישָׁע מתנות שהוא מסרב לקבל. גֵּיחֲזִי נער אֱלִישָׁע בכל זאת מקבל מנַעֲמָן את המתנות בתרמית ולוקה בעצמו בצרעת.

תקציר

פסוקים
א- ח נַעֲמָן שר צבא אֲרָם מצורע ולאישתו משרתת נערה שבוייה מיִשְׂרָאֵל שמספרת לה על נביא ביִשְׂרָאֵל שיכול לרפא את בעלה. מלך אֲרָם שולח עם נַעֲמָן מכתב למלך יִשְׂרָאֵל בו הוא מבקש לרפאו, ונַעֲמָן מביא גם 10 כיכר כסף, 6000 זהב, ו10 חליפות בגדים כמנחה. מלך יִשְׂרָאֵל באבל כשמגיע נַעֲמָן כי הוא חושב שזה תרוץ של אֲרָם לפתוח במלחמה, אך אֱלִישָׁע מציע להזמינו.
ט- י"ד נַעֲמָן מגיע עם סוסו עד פתח בית אֱלִישָׁע וזה שולח אליו שליח עם המלצה לטבול 7 פעמים בירדן. נַעֲמָן עוזב בכעס כיוון שחשב שיקבל טיפול אישי מאֱלִישָׁע שיקרא לה'. עבדיו טוענים שלבטח היה מבצע את ההוראה אם היתה גדולה ולכן אין סיבה לא לבצע המלצה כה פשוטה. נַעֲמָן טובל 7 פעמים בירדן ונרפא לגמרי.
ט"ו- י"ט נַעֲמָן מגיע לבית אֱלִישָׁע עם כל מחנהו, מכיר בה' כאלוהים, ומציע את המתנות שהביא לאֱלִישָׁע אך זה מסרב למרות הפצרות נַעֲמָן. נַעֲמָן מבקש לקחת איתו אדמת קודש, ומצהיר שיזבח מעתה רק לה'. הוא מבקש רק סליחה על שישתחווה, כביכול, כשילווה את מלך אֲרָם למקדש האל רִמּוֹן וזה יישען עליו כשיישתחווה בעצמו. אֱלִישָׁע עונה "לֵךְ לְשָׁלוֹם" ונַעֲמָן עוזב.
כ- כ"ז גֵּיחֲזִי נער אֱלִישָׁע מצטער על אובדן ההזדמנות לקבל את מתנות נַעֲמָן, רודף אחריו ומספר לנַעֲמָן (שיורד מסוסו לכבודו) שבדיוק הופיעו שני בני נביאים מאֶפְרַיִם וביקשו כיכר כסף ובגדים. נַעֲמָן נותן לו אפילו 2 כיכרות כסף ובגדים בידי נעריו שהולכים לפני גֵּיחֲזִי ומעבירים לו את המתנות בהחבא כשהם מגיעים. אֱלִישָׁע אומר לגֵּיחֲזִי שהוא יודע הכל ושצרעת נַעֲמָן תידבק בו לעולם. גֵּיחֲזִי יוצא מלפניו מצורע כשלג.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
י וַיִּשְׁלַח אֵלָיו אֱלִישָׁע מַלְאָךְ לֵאמֹר: "הָלוֹךְ וְרָחַצְתָּ שֶׁבַע פְּעָמִים בַּיַּרְדֵּן, וְיָשֹׁב בְּשָׂרְךָ לְךָ וּטְהָר"
כ"ז וְצָרַעַת נַעֲמָן תִּדְבַּק בְּךָ וּבְזַרְעֲךָ לְעוֹלָם!", וַיֵּצֵא מִלְּפָנָיו מְצֹרָע כַּשָּׁלֶג.