ו ז ח

סיכום

אֱלִישָׁע מבשר שלמחרת סולת ושעורים ימכרו בזול, אך שָּׁלִישׁ המלך לא מאמין. 4 מצורעים מגלים את מחנה אֲרָם נטוש ואח"כ נמצא ציודם הזרוק כל הדרך לירדן. מחנה אֲרָם נבזז ומחיר הסולת והשעורים הוא כנבואת אֱלִישָׁע, וגם השָּׁלִישׁ נרמס למוות ע"י ההמון.

תקציר

פסוקים
א- ז אֱלִישָׁע מבשר שלמחרת סאת סולת וסאתיים שעורים ימכרו בשקל בשער. שָּׁלִישׁו של המלך מלגלג על הנבואה ואֱלִישָׁע אומר לו שיראה אותה בעיניו אבל לא יאכל. 4 מצורעים מיואשים יוצאים מאוחר בערב למחנה אֲרָם ולהפתעתם מוצאים אותו נטוש. ה' השמיע קולות של צבא גדול וצבא אֲרָם חשש שיִשְׂרָאֵל גייסו נגדם את צבאות החִתִּים ומִצְרַיִם וכולם ברחו והשאירו את ציודם מאחור.
ח- ט"ו המצורעים אכלו, שתו והחביאו כסף וזהב שמצאו שם אבל אז החליטו שמן הצדק לבשר למלך מיד את המצב. הם מספרים זאת לשוער העיר שמודיע זאת לשוערי הארמון שמעירים את המלך לספר לו. המלך חושד בתחבולה ועושה כעצת אחד מעבדיו ושולח שליחים על סוסים אחרי מחנה אֲרָם. הם מגלים לאורך הדרך לירדן בגדים וכלים מושלכים בחופזה.
ט"ז- כ התושבים בוזזים את מחנה אֲרָם וסאת סולת וסאתיים שעורים נמכרים בשקל בשער. המלך הפקיד את שָּׁלִישׁו לשמור על הסדר בשער והוא נרמס שם למוות ע"י ההמון - ובכך מתמלאת נבואת אֱלִישָׁע.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
א וַיֹּאמֶר אֱלִישָׁע שִׁמְעוּ דְּבַר יְהוָה: "כֹּה אָמַר יְהוָה: כָּעֵת מָחָר, סְאָה סֹלֶת בְּשֶׁקֶל, וְסָאתַיִם שְׂעֹרִים בְּשֶׁקֶל, בְּשַׁעַר שֹׁמְרוֹן".
ו- ז וַאדֹנָי הִשְׁמִיעַ אֶת מַחֲנֵה אֲרָם קוֹל רֶכֶב, קוֹל סוּס, קוֹל חַיִל גָּדוֹל, וַיֹּאמְרוּ אִישׁ אֶל אָחִיו: "הִנֵּה שָׂכַר עָלֵינוּ מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל אֶת מַלְכֵי הַחִתִּים וְאֶת מַלְכֵי מִצְרַיִם לָבוֹא עָלֵינוּ". וַיָּקוּמוּ וַיָּנוּסוּ...
י"ז וְהַמֶּלֶךְ הִפְקִיד אֶת הַשָּׁלִישׁ אֲשֶׁר נִשְׁעָן עַל יָדוֹ עַל הַשַּׁעַר, וַיִּרְמְסֻהוּ הָעָם בַּשַּׁעַר וַיָּמֹת