ז ח ט

סיכום

אֱלִישָׁע עוזר לאישה השונמית לקבל בחזרה את רכושה. הוא חוזה לחֲזָהאֵל שימלוך אחרי בֶן הֲדַד החולה, וחֲזָהאֵל רוצח את בֶן הֲדַד ומולך. יְהוֹרָם מולך ביְהוּדָה ונלחם ללא הצלחה באֱדוֹם. בנו אֲחַזְיָהוּ מולך אחריו, מתלווה ליוֹרָם מלך יִשְׂרָאֵל בקרב מול חֲזָהאֵל ובא לבקרו ביִזְרְעֶאל כשיוֹרָם מחלים שם מפציעה.

תקציר

פסוקים
א- ו אֱלִישָׁע מייעץ לאישה השונמית (מְלָכִים-ב ד) לעזוב את הארץ בשל הרעב והיא עוברת לארץ פלישתים ל7 שנים. היא חוזרת וזועקת למלך שהשדה והבית שלה נגזלו, בדיוק כשגֵּחֲזִי מספר לו את תולדות אֱלִישָׁע ואיך אֱלִישָׁע הציל את בנה. המלך מצווה להשיב לה את רכושה וגם את התבואה שהניבה בהעדרה.
ז- ט"ו אֱלִישָׁע בא לדַּמֶּשֶׂק. המלך בֶן הֲדַד חולה ושולח את חֲזָהאֵל עם מנחה לשאול את אֱלִישָׁע אם יחיה. אֱלִישָׁע אומר לחֲזָהאֵל להשיב שבֶן הֲדַד יחיה אבל אומר שה' הודיעו שימות. אֱלִישָׁע בוכה ומסביר לחֲזָהאֵל שזה בשל החורבן שהוא צפוי להביא על יִשְׂרָאֵל. חֲזָהאֵל מתפלא איך אדם פשוט כמוהו יעשה כך אבל אֱלִישָׁע מנבא שימלוך. חֲזָהאֵל מוסר לבֶן הֲדַד שיחיה אך למחרת חונק אותו בבגד רטוב על פניו.
ט"ז- כ"ב יְהוֹרָם בן יְהוֹשָׁפָט מולך 8 שנים ביְהוּדָה (בעוד אביו חי). הוא מביא את חטאי אַחְאָב ליְהוּדָה כי נישא לעֲתַלְיָה בת אַחְאָב. בכל זאת, ה' לא משחית את יְהוּדָה בזכות דָוִד אבל אֱדוֹם מורדים ביְהוּדָה ושמים על עצמם מלך. יְהוֹרָם מנסה לתקוף אותם בלילה אבל מובס. גם לִבְנָה שביְהוּדָה מורדת.
כ"ג- כ"ט יְהוֹרָם מת ונקבר בעיר דוד. הבן שלו ושל עֲתַלְיָה - אֲחַזְיָהוּ, בן 22, מולך אחריו שנה ביְהוּדָה. הוא ממשיך בחטאי אַחְאָב (סבו). הוא יצא למלחמה בחֲזָהאֵל עם יוֹרָם מלך יִשְׂרָאֵל, וכשיוֹרָם נפצע בקרב ובא להחלים ביִזְרְעֶאל אֲחַזְיָהוּ בא לבקרו שם.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ה וַיְהִי הוּא מְסַפֵּר לַמֶּלֶךְ אֵת אֲשֶׁר הֶחֱיָה אֶת הַמֵּת, וְהִנֵּה הָאִשָּׁה אֲשֶׁר הֶחֱיָה אֶת בְּנָהּ צֹעֶקֶת אֶל הַמֶּלֶךְ עַל בֵּיתָהּ וְעַל שָׂדָהּ
ט"ו וַיְהִי מִמָּחֳרָת וַיִּקַּח הַמַּכְבֵּר וַיִּטְבֹּל בַּמַּיִם וַיִּפְרֹשׂ עַל פָּנָיו וַיָּמֹת, וַיִּמְלֹךְ חֲזָהאֵל תַּחְתָּיו.
כ"ט וַיָּשָׁב יוֹרָם הַמֶּלֶךְ לְהִתְרַפֵּא בְיִזְרְעֶאל מִן הַמַּכִּים אֲשֶׁר יַכֻּהוּ אֲרַמִּים בָּרָמָה, בְּהִלָּחֲמוֹ אֶת חֲזָהאֵל מֶלֶךְ אֲרָם, וַאֲחַזְיָהוּ בֶן יְהוֹרָם מֶלֶךְ יְהוּדָה יָרַד לִרְאוֹת אֶת יוֹרָם בֶּן אַחְאָב בְּיִזְרְעֶאל כִּי חֹלֶה הוּא.