י”ד ט”ו ט”ז

סיכום

ביְהוּדָה מולכים עֻזִּיָּהוּ (המצורע) 52 שנה, אחריו בנו יוֹתָם ובנו של זה - אָחָז. ביִשְׂרָאֵל מולכים זְכַרְיָה 6 חודשים, רוצחו שַׁלֻּם חודש. מְנַחֵם הורג אותו ומולך 10 שנים, ובנו פְּקַחְיָה מולך אחריו שנתיים. פֶּקַח רוצח אותו ומולך 20 שנה והוֹשֵׁעַ רוצח אותו ומולך.

תקציר

פסוקים
א- ז עֻזִּיָּהוּ מולך על יְהוּדָה 52 שנה והולך בדרכי ה' (מלבד המשך הפולחן בבמות). כשנעשה מצורע עבר לגור בנפרד (בֵית הַחָפְשִׁית) ויוֹתָם בנו עסק בהנהגה עצמה. עֻזִּיָּהוּ מת ונקבר בעִיר דָּוִד ויוֹתָם מלך אחריו.
ח- י"ב אחרי מות יָרָבְעָם מולך על יִשְׂרָאֵל בנו זְכַרְיָה 6 חודשים - אז רוצח אותו שַׁלֻּם בֶּן יָבֵשׁ בפרהסיה ומולך. זְכַרְיָה היה בן נינו של יֵהוּא, כלומר השושלת החזיקה עוד 4 דורות, כהבטחת ה' ליֵהוּא.
י"ג- כ"א שַׁלֻּם מולך חודש, ומְנַחֵם בֶּן גָּדִי הורג אותו בשֹׁמְרוֹן ומולך 10 שנים. מְנַחֵם מכה את תִּפְסַח (את תִּרְצָה?) כיוון שלא פתחה לו את שעריה ונוהג בה באכזריות רבה (מבקע את בטני ההרות שם). פוּל (תִּגְלַת פְּלֶסֶר?) מלך אַשּׁוּר עולה על הארץ ומְנַחֵם משלם לו תמורת מלכותו 100 כיכרות כסף שהשיג במיסים כבדים על נכבדי העם.
כ"ב- כ"ו מְנַחֵם מת, ובנו פְּקַחְיָה מולך שנתיים על יִשְׂרָאֵל. פֶּקַח בֶּן רְמַלְיָהוּ שלישו רוצח אותו בארמון בשֹׁמְרוֹן עם עוד 50 בני גִלְעָד ומולך אחריו.
כ"ז- ל"א פֶּקַח מולך 20 שנה על יִשְׂרָאֵל בשֹׁמְרוֹן וממשיך את חטאי יָרָבְעָם. בימיו עולה תִּגְלַת פִּלְאֶסֶר מלך אַשּׁוּר על יִשְׂרָאֵל וקורע ממנה את הגִּלְעָד הגָּלִיל, וארץ נַפְתָּלִי ומגלה את תושביהם לאַשּׁוּר. הוֹשֵׁעַ בֶּן אֵלָה רוצח את פֶּקַח ומולך תחתיו.
ל"ב יוֹתָם בן עֻזִיָּהוּ מולך על יְהוּדָה 16 שנה והולך כאביו בדרכי ה' (מלבד המשך הפולחן בבמות). הוא בונה שער עליון למקדש. בימיו החלו רְצִין מלך אֲרָם, וְפֶּקַח מלך יִשְׂרָאֵל לתקוף את יְהוּדָה. יוֹתָם מת ונקבר בעִיר דָּוִד, ובנו אָחָז מולך אחריו.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ה וַיְנַגַּע יְהוָה אֶת הַמֶּלֶךְ וַיְהִי מְצֹרָע עַד יוֹם מֹתוֹ, וַיֵּשֶׁב בְּבֵית הַחָפְשִׁית, וְיוֹתָם בֶּן הַמֶּלֶךְ עַל הַבַּיִת שֹׁפֵט אֶת עַם הָאָרֶץ.
כ"ט בִּימֵי פֶּקַח מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל בָּא תִּגְלַת פִּלְאֶסֶר מֶלֶךְ אַשּׁוּר, וַיִּקַּח אֶת עִיּוֹן וְאֶת אָבֵל בֵּית מַעֲכָה וְאֶת יָנוֹחַ וְאֶת קֶדֶשׁ וְאֶת חָצוֹר וְאֶת הַגִּלְעָד וְאֶת הַגָּלִילָה, כֹּל אֶרֶץ נַפְתָּלִי, וַיַּגְלֵם אַשּׁוּרָה.