ט”ו ט”ז י”ז

סיכום

אֲרָם ויִשְׂרָאֵל עולים על יְרוּשָׁלַ‍ִם ואָחָז שולח שוחד מאוצרות המקדש לתִּגְלַת פְּלֶסֶר (מלך אַשּׁוּר) שכובש את דַּמֶּשֶׂק והורג את מלך אֲרָם. אָחָז מצווה על אוּרִיָּה הַכֹּהֵן לבנות במקדש מזבח כמו זה שראה בדַּמֶּשֶׂק. בנו חִזְקִיָּהוּ מולך אחריו.

תקציר

פסוקים
א- ט אָחָז בן 20 מולך ביְהוּדָה 16 שנה וחוטא לה' בהולכו אחרי פולחן הגויים - כולל העברת בנו באש, ומזבחים בבמות ובמקומות מאולתרים. רְצִין מלך אֲרָם, ופֶּקַח מלך יִשְׂרָאֵל צרים על יְרוּשָׁלַ‍ִם ורְצִין גם משיב את אֵילַת לאֲדוֹמִים. אָחָז שולח לתִּגְלַת פְּלֶסֶר (מלך אַשּׁוּר) שוחד מאוצרות המקדש והוא כובש את דַּמֶּשֶׂק, מגלה את תושביה והורג את רְצִין.
י- י"ד אָחָז הולך לפגוש את תִּגְלַת פְּלֶסֶר בדַּמֶּשֶׂק, רואה שם מזבח ושולח את תוכניתו לאוּרִיָּה הַכֹּהֵן כדי שיכין מזבח דומה במקדש. כשאָחָז חוזר ליְרוּשָׁלַיִם המזבח כבר מוכן, והוא זובח עליו. הוא מזיז את מזבח הנחושת הישן אל מצפון למזבח הגדול החדש.
ט"ו- כ אָחָז מצווה על אוּרִיָּה לזבוח את זבחי הבוקר והערב, וזבחי המלך והעם במזבח החדש, ואָחָז ישתמש במזבח הישן. הוא מפרק חלק מכלי המקדש (בשביל השוחד?) ומסיט את המעבר בין הארמון למקדש כך שיגיע לחלק פנימי יותר. אָחָז מת ונקבר בעִיר דָּוִד ובנו חִזְקִיָּהוּ מולך אחריו.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ג וַיֵּלֶךְ בְּדֶרֶךְ מַלְכֵי יִשְׂרָאֵל, וְגַם אֶת בְּנוֹ הֶעֱבִיר בָּאֵשׁ כְּתֹעֲבוֹת הַגּוֹיִם אֲשֶׁר הוֹרִישׁ יְהוָה אֹתָם מִפְּנֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל.
י וַיֵּלֶךְ הַמֶּלֶךְ אָחָז לִקְרַאת תִּגְלַת פִּלְאֶסֶר מֶלֶךְ אַשּׁוּר דּוּמֶּשֶׂק וַיַּרְא אֶת הַמִּזְבֵּחַ אֲשֶׁר בְּדַמָּשֶׂק, וַיִּשְׁלַח הַמֶּלֶךְ אָחָז אֶל אוּרִיָּה הַכֹּהֵן אֶת דְּמוּת הַמִּזְבֵּחַ וְאֶת תַּבְנִיתוֹ לְכָל מַעֲשֵׂהוּ.