י י”א י”ב

סיכום

עֲתַלְיָה אם אֲחַזְיָהוּ מלך יְהוּדָה הנרצח הורגת את בניו כדי למלוך בעצמה. יְהוֹאָשׁ (בן השבע) ניצל מטבח זה בעזרת דודתו יְהוֹשֶׁבַע. אחרי 6 שנות מלוכת עֲתַלְיָה יְהוֹיָדָע מארגן הפיכה בה יְהוֹאָשׁ נמשח למלך במקדש ועֲתַלְיָה מוצאת להורג.

תקציר

פסוקים
א- י"ב עֲתַלְיָה אם אֲחַזְיָהוּ מלך יְהוּדָה הנרצח הורגת את בניו כדי למלוך בעצמה. יְהוֹאָשׁ (בן השבע) ניצל מטבח זה בעזרת דודתו, יְהוֹשֶׁבַע (אחות אֲחַזְיָהוּ ואשת יְהוֹיָדָע הכהן) שמחביאה אותו בבית המקדש במשך 6 שנים. יְהוֹיָדָע מכנס את מפקדי הצבא בבית המקדש, מראה להם את יְהוֹאָשׁ, ומשביע אותם בביצוע הפיכה. המשמרת הנכנסת בשבת מתפצלת ל3 ושומרת על הארמון והשערים, והמשמרת היוצאת שומרת על המקדש, ועל יְהוֹאָשׁ שמובא לשם ונמשח למלך לתרועת העם.
י"ג- כ עֲתַלְיָה באה בבהלה למקדש, רואה את טקס ההכתרה בשיאו, קורעת את בגדיה וקוראת "קֶשֶׁר! קָשֶׁר!". יְהוֹיָדָע מצווה להוציאה מהמקדש כדי לא להורגה שם. מלוויה מומתים והיא מוצאת להורג בארמון. יְהוֹיָדָע כורת ברית בין העם לה' ולמלך. "עַם הָאָרֶץ" הורס את פולחן הַבַּעַל והורג את מַתָּן כוהנו. המלך מובא אל הכס בארמון והעיר שקטה ושמחה.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ב וַתִּקַּח יְהוֹשֶׁבַע בַּת הַמֶּלֶךְ יוֹרָם, אֲחוֹת אֲחַזְיָהוּ, אֶת יוֹאָשׁ בֶּן אֲחַזְיָה, וַתִּגְנֹב אֹתוֹ מִתּוֹךְ בְּנֵי הַמֶּלֶךְ הַמּוּמָתִים, אֹתוֹ וְאֶת מֵינִקְתּוֹ, בַּחֲדַר הַמִּטּוֹת, וַיַּסְתִּרוּ אֹתוֹ מִפְּנֵי עֲתַלְיָהוּ וְלֹא הוּמָת.
י"ג וַתִּשְׁמַע עֲתַלְיָה אֶת קוֹל הָרָצִין הָעָם, וַתָּבֹא אֶל הָעָם בֵּית יְהוָה. וַתֵּרֶא, וְהִנֵּה הַמֶּלֶךְ עֹמֵד עַל הָעַמּוּד כַּמִּשְׁפָּט, וְהַשָּׂרִים וְהַחֲצֹצְרוֹת אֶל הַמֶּלֶךְ, וְכָל עַם הָאָרֶץ שָׂמֵחַ וְתֹקֵעַ בַּחֲצֹצְרוֹת. וַתִּקְרַע עֲתַלְיָה אֶת בְּגָדֶיהָ וַתִּקְרָא: "קֶשֶׁר! קָשֶׁר!".