י”א י”ב י”ג

סיכום

יְהוֹאָשׁ מולך 40 שנה ומבצע שיפוץ של בית המקדש (בֶּדֶק הַבַּיִת) עם כספי התרומות הנמסרים לכוהנים שם. אח"כ הוא נאלץ למסור מאוצרות המקדש לחֲזָאֵל מלך אֲרָם שעולה על יְרוּשָׁלָ‍ִם.

תקציר

פסוקים
א- ו יְהוֹאָשׁ מולך 40 שנה מגיל 7, ועושה את דברי ה' כעצת יְהוֹיָדָע, מלבד השארת הפולחן בבמות. יְהוֹאָשׁ מצווה על הכהנים להשתמש בכסף המובא למקדש (כספי "עובר", כספי "נפשות", ותרומות כלליות שמתקבלות שם) כדי לבצע שיפוץ בבית המקדש (בֶּדֶק הַבַּיִת).
ז- י"ז בדק הבית לא מבוצע וכשיְהוֹאָשׁ בן 23 הוא נוזף על כך בפני יהוֹיָדָע והכהנים. הם מסכימים לוותר על הכסף אך לא יבצעו את השיפוץ בעצמם. יְהוֹיָדָע שם בצד ימין של הבאים למזבח ארון עם חור שם מופקדים כספי התרומות. כשנאסף מספיק כסף, מכינים את חומרי העץ והאבן הדרושים (אבל לא את כלי המקדש היקרים). לא נעשה מעקב אחר מבצעי התשלומים כי היו נאמנים.
י"ח- כ"ב חֲזָאֵל כובש את גַּת ופונה ליְרוּשָׁלָ‍ִם. יְהוֹאָשׁ מוסר לידו את אוצרות הבית (כולל אלה שהוקדשו בידי אבותיו יְהוֹשָׁפָט, יהוֹרָם, ואֲחַזְיָהוּ) וחֲזָאֵל עוזב. יְהוֹאָשׁ נרצח בקנונייה של שניים מעבדיו, נקבר בעיר דוד, ואֲמַצְיָה בנו מולך אחריו.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ח וַיִּקְרָא הַמֶּלֶךְ יְהוֹאָשׁ לִיהוֹיָדָע הַכֹּהֵן וְלַכֹּהֲנִים, וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם: "מַדּוּעַ אֵינְכֶם מְחַזְּקִים אֶת בֶּדֶק הַבָּיִת? וְעַתָּה אַל תִּקְחוּ כֶסֶף מֵאֵת מַכָּרֵיכֶם כִּי לְבֶדֶק הַבַּיִת תִּתְּנֻהוּ".
כ"א וַיָּקֻמוּ עֲבָדָיו וַיִּקְשְׁרוּ קָשֶׁר, וַיַּכּוּ אֶת יוֹאָשׁ בֵּית מִלֹּא הַיּוֹרֵד סִלָּא.