י”ב י”ג י”ד

סיכום

אחרי מות יֵהוּא מולך על יִשְׂרָאֵל בנו יְהוֹאָחָז 17 שנה ואחריו בנו של זה - יוֹאָשׁ. שניהם ממשיכים את חטאי יָרָבְעָם וה' שולח עליהם את אֲרָם אך בסוף מרחם עליהם ויוֹאָשׁ מצליח לכבוש בחזרה הערים הכבושות (כנבואת אֱלִישָׁע לפני מותו). גופת איש נוגעת בעצמות אֱלִישָׁע וקמה לתחייה.

תקציר

פסוקים
א- י"ג אחרי מות יֵהוּא מולך בנו יְהוֹאָחָז 17 שנה. הוא ממשיך בחטאי יָרָבְעָם (עגלי הזהב בבֵית אֵל ודָן והָאֲשֵׁרָה בשֹׁמְרוֹן) וה' שולח את חֲזָאֵל מלך אֲרָם. נותרים ליְהוֹאָחָז רק פרשים, רכבים וחיילים מעטים עד שה' מרחם על יִשְׂרָאֵל לזכר הברית עם האבות, חֲזָאֵל מת ובנו בֶּן הֲדַד מולך. מופיע מושיע ליִשְׂרָאֵל (יוֹאָשׁ המלך הבא?). יְהוֹאָחָז מת ונקבר בשֹׁמְרוֹן ובנו יוֹאָשׁ מולך אחריו 16 שנה וממשיך בחטאי יָרָבְעָם.
י"ד- י"ט אֱלִישָׁע גוסס ויוֹאָשׁ (מלך יִשְׂרָאֵל) בא אליו ובוכה. אֱלִישָׁע מצווה עליו להחזיק בקשת וחץ, אֱלִישָׁע שם את ידו על יד המלך ומצווה שיירה חץ מהחלון המזרחי. כשהמלך יורה אֱלִישָׁע אומר שזה הוא חץ תשועה מאֲרָם והם יובסו סופית באֲפֵק. אח"כ אֱלִישָׁע מצווה שיכה את החיצים בקרקע והמלך מכה 3 פעמים, ואֱלִישָׁע נוזף שלכן יוֹאָשׁ יכה את אֲרָם רק 3 פעמים.
כ- כ"ה אֱלִישָׁע מת ונקבר. גדודי מוֹאָב באים בתחילת השנה בדיוק כשמתקיימת קבורת איש אחד. הקוברים בורחים, הגופה נופלת לקבר אֱלִישָׁע ונוגעת בעצמותיו, והאיש המת קם לתחייה. יוֹאָשׁ מכה בבֶּן הֲדַד 3 פעמים ולוקח בחזרה את ערי יִשְׂרָאֵל שבידי אֲרָם.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
כ"א וַיְהִי הֵם קֹבְרִים אִישׁ וְהִנֵּה רָאוּ אֶת הַגְּדוּד וַיַּשְׁלִיכוּ אֶת הָאִישׁ בְּקֶבֶר אֱלִישָׁע, וַיֵּלֶךְ וַיִּגַּע הָאִישׁ בְּעַצְמוֹת אֱלִישָׁע וַיְחִי וַיָּקָם עַל רַגְלָיו.
י"ח- י"ט וַיַּךְ שָׁלֹשׁ פְּעָמִים וַיַּעֲמֹד. יט וַיִּקְצֹף עָלָיו אִישׁ הָאֱלֹהִים וַיֹּאמֶר: "לְהַכּוֹת חָמֵשׁ אוֹ שֵׁשׁ פְּעָמִים אָז הִכִּיתָ אֶת אֲרָם עַד כַּלֵּה, וְעַתָּה שָׁלֹשׁ פְּעָמִים תַּכֶּה אֶת אֲרָם".