י”ג י”ד ט”ו

סיכום

אֲמַצְיָה מולך ביְהוּדָה ונוקם ברוצחי אביו יְהוֹאָשׁ. הוא מצליח נגד אֱדוֹם אך מובס ונשבה בידי יוֹאָשׁ מלך יִשְׂרָאֵל (משל החוֹחַ ואֶרֶז הלבנון) שבוזז את יְרוּשָׁלַ‍ִם. אֲמַצְיָהוּ נרצח בקשר ואחריו מולך בנו עֻזִּיָּהוּ. אחרי יוֹאָשׁ מולך בנו יָרָבְעָם 41 שנה ביִשְׂרָאֵל ואחריו מולך בנו זְכַרְיָה.

תקציר

פסוקים
א- ז אחרי רצח יְהוֹאָשׁ מולך בנו אֲמַצְיָה בן ה25 ביְהוּדָה 29 שנים. הוא הולך בדרכי ה' (מלבד המשך הפולחן בבמות). כשהתבסס במלכותו - הרג את רוצחי אביו, אך לא את בניהם (כמצווה בתורה). הוא הכה באֱדוֹם 10,000 איש בצפון הערבה וכבש את הַסֶּלַע (וקרא לה יָקְתְאֵל).
ח- ט"ז אחרי הצלחתו מול אֱדוֹם, אֲמַצְיָה קורא את יוֹאָשׁ מלך יִשְׂרָאֵל למלחמה. יוֹאָשׁ מדמה את אֲמַצְיָה לחוֹחַ המבקש להתחתן עם בת האֶרֶז בלבנון לאישה ונרמס ע"י חיית השדה, וממליץ לו להשאר בביתו לטובתו. אֲמַצְיָה עולה בכל זאת על יִשְׂרָאֵל, מובס ונלקח בשבי בבֵית שֶׁמֶשׁ. יוֹאָשׁ פורץ את חומת יְרוּשָׁלַ‍ִם מצפון, בוזז את אוצרות המקדש, לוקח בני ערובה ושב לשִׁמְרוֹן, שם הוא אח"כ מת ונקבר, ובנו יָרָבְעָם עולה אחריו.
ט"ז- כ"ב אֲמַצְיָה חי עוד 15 שנה אחרי מות יוֹאָשׁ. הוא בורח מקושרים ללָכִיש אך הם הורגים אותו שם, והוא נלקח על סוסים להיקבר בעִיר דָּוִד. העם ממליך את בנו עֻזִּיָּהוּ\עֲזַרְיָה בן ה16. הוא מחזיר את אֵילַת מאֱדוֹם ובונה אותה.
כ"ג יָרָבְעָם מולך 41 שנה וממשיך את חטאי יָרָבְעָם בֶּן נְבָט (עגלי הזהב בבית אל ובדן). הוא השיב את מחוזות הגבול של יִשְׂרָאֵל (מידי אֲרָם) מלְּבוֹא חֲמָת ודַּמֶּשֶׂק בצפון ועד ים המלח, כפי שניבא יוֹנָה. הוא מת ומולך אחריו זְכַרְיָה בנו.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ה- ו וַיַּךְ אֶת עֲבָדָיו הַמַּכִּים אֶת הַמֶּלֶךְ אָבִיו. וְאֶת בְּנֵי הַמַּכִּים לֹא הֵמִית, כַּכָּתוּב בְּסֵפֶר תּוֹרַת מֹשֶׁה אֲשֶׁר צִוָּה יְהוָה לֵאמֹר: "לֹא יוּמְתוּ אָבוֹת עַל בָּנִים וּבָנִים לֹא יוּמְתוּ עַל אָבוֹת, כִּי אִם אִישׁ בְּחֶטְאוֹ יוּמָת".
ט וַיִּשְׁלַח יְהוֹאָשׁ מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל אֶל אֲמַצְיָהוּ מֶלֶךְ יְהוּדָה לֵאמֹר: "הַחוֹחַ אֲשֶׁר בַּלְּבָנוֹן שָׁלַח אֶל הָאֶרֶז אֲשֶׁר בַּלְּבָנוֹן לֵאמֹר 'תְּנָה אֶת בִּתְּךָ לִבְנִי לְאִשָּׁה', וַתַּעֲבֹר חַיַּת הַשָּׂדֶה אֲשֶׁר בַּלְּבָנוֹן וַתִּרְמֹס אֶת הַחוֹחַ.