ט”ז י”ז י”ח

סיכום

הוֹשֵׁעַ מלך יִשְׂרָאֵל עוצר את המנחה לאַשּׁוּר. שַׁלְמַנְאֶסֶר מלך אַשּׁוּר עוצר את הוֹשֵׁעַ, עולה על יִשְׂרָאֵל וצר על שֹׁמְרוֹן 3 שנים. היא נכבשת ובני יִשְׂרָאֵל מוגלים למחוזות באַשּׁוּר. מֶלֶךְ אַשּׁוּר מיישב גויים ביִשְׂרָאֵל והם ממשיכים לעבוד את אלוהיהם. רשימת הסיבות לגלות.

תקציר

פסוקים
א- ו הוֹשֵׁעַ מולך על יִשְׂרָאֵל 9 שנים. שַׁלְמַנְאֶסֶר מלך אַשּׁוּר עולה עליו והוֹשֵׁעַ מעלה לו מנחה אבל אח"כ קושר קשר עם מלך מִצְרַיִם לעצור את המנחה. מלך אַשּׁוּר עוצר את הוֹשֵׁעַ, עולה על יִשְׂרָאֵל וצר על שֹׁמְרוֹן 3 שנים. היא נכבשת ובני יִשְׂרָאֵל מוגלים למחוזות באַשּׁוּר (ראו מפה).
ז- כ"ג סיבות גלות יִשְׂרָאֵל: בני יִשְׂרָאֵל חטאו לה' שהעלה אותם ממִצְרַיִם, עבדו את אלוהי הגויים שכבשו בעזרת ה' (עבדו את שְׁנֵי העֲגָלִים של יָרָבְעָם, את האֲשֵׁירָה, צְבָא הַשָּׁמַיִם, הַבָּעַל, העבירו את ילדיהם באש, ועסקו בקסמים וניחושים), ולא הקשיבו לדברי הנביאים שה' שלח.
כ"ד- ל"ג מֶלֶךְ אַשּׁוּר מיישב גויים שהגלה מארצותיהם ביִשְׂרָאֵל (ראו מפה). האריות בארץ פוגעים בהם והם מבקשים מהמלך שישלח כהן שמכיר את אלוהי הארץ והוא שולח אחד לבֵּית-אֵל. המתנחלים יראים את ה' אבל עובדים את אלוהיהם. כל גוי עושה את פסלי אלוהיו ועובד אותו בבמות שבעירו החדשה.
ל"ד- מ"א בני יִשְׂרָאֵל הגולים ממשיכים לא לעשות את מצוות ה' שהוציאם ממִצְרַיִם וכרת איתם ברית בה ציווה לשמור על חוקיו ולא לעבוד אלוהים אחרים. הגולים נקראים לא לשכוח ברית זו אך הם ממשיכים בדרכם.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ה- ו וַיַּעַל מֶלֶךְ אַשּׁוּר בְּכָל הָאָרֶץ, וַיַּעַל שֹׁמְרוֹן וַיָּצַר עָלֶיהָ שָׁלֹשׁ שָׁנִים. בִּשְׁנַת הַתְּשִׁיעִית לְהוֹשֵׁעַ לָכַד מֶלֶךְ אַשּׁוּר אֶת שֹׁמְרוֹן, וַיֶּגֶל אֶת יִשְׂרָאֵל אַשּׁוּרָה.
ל"ג אֶת יְהוָה הָיוּ יְרֵאִים, וְאֶת אֱלֹהֵיהֶם הָיוּ עֹבְדִים, כְּמִשְׁפַּט הַגּוֹיִם אֲשֶׁר הִגְלוּ אֹתָם מִשָּׁם.