י”ח י”ט כ

סיכום

חִזְקִיָּהוּ נועץ ביְשַׁעְיָהוּ שמציע לא לפחוד מגידופי הרַבשָׁקֵה. המלך מתפלל לה' ומציג לפניו במקדש מכתב מהרַבשָׁקֵה עם נאצות כלפי ה', וה' עונה שינקום בסַנְחֵרִיב. בלילה מכה מלאך ה' במחנה אַשּׁוּר, סַנְחֵרִיב חוזר לנִינְוֵה שם הוא נרצח בידי שני בניו.

תקציר

פסוקים
א- ז חִזְקִיָּהוּ קורע את בגדיו לשמע דברי הרַבשָׁקֵה ושולח את שריו ואת הזקנים להתייעץ עם יְשַׁעְיָהוּ הנביא. הם מתארים לו את המשבר ומבקשים שה' ישמע את הנאצות שדיבר עליו הרַבשָׁקֵה וינקום באַשּׁוּר. יְשַׁעְיָהוּ עונה שה' קורא לא לפחוד מהגידופים של נערי מלך אַשּׁוּר. הוא יגרום לו לשוב לארצו שם יפול בחרב.
ח- י"ד הרַבשָׁקֵה מגלה שסַנְחֵרִיב עזב את לָּכִישׁ ונלחם על לִבְנָה ושגם מלך כּוּשׁ יוצא להלחם בו. הוא שולח מכתב לחִזְקִיָּהוּ בו הוא מזהיר שוב שלא יחשוב שה' יעזור לו, כמו שאלוהי שאר העמים שאַשּׁוּר כבשו לא עזרו להם. חִזְקִיָּהוּ לוקח את המכתב ופורש אותו לפני ה' במקדש.
ט"ו- י"ט חִזְקִיָּהוּ מתפלל לה' ומבקשו לשמוע את גידופי סַנְחֵרִיב כלפיו. הוא מבין שבאמת אלוהי שאר העמים שאַשּׁוּר כבשו לא עזרו להם אך זה כיוון שהם מעשי אדם מעץ ואבן. אם ה' יושיע עכשיו אז ידעו כולם שהוא האלוהים.
כ- ל"א ה' שומע את תפילת חִזְקִיָּהוּ ולועג לסַנְחֵרִיב המתגאה על מסעותיו במרכבתו, כריתת עצי הלבנון ויבוש נהרות. ה' איפשר את כל החורבן הזה ועכשיו כששמע את רעשיו של סַנְחֵרִיב הוא יגרש אותו עם רסן של בהמה. העם יסתפק בגידולי בר במשך שנתיים אך אז יחזור לזרוע ולקצור. שארית הפליטה מצִיּוֹן תעמיק שורש ותעלה פרי.
ל"ב- ל"ז לכן אַשּׁוּר לא יצליחו להכנס ליְרוּשָׁלָ‍ִם וישובו כפי שבאו, כי ה' מגן על העיר למען דָּוִד. בלילה מכה מלאך ה' במחנה אַשּׁוּר 185,000 איש, וסַנְחֵרִיב חוזר לנִינְוֵה. בעוד הוא משתחווה לנִסְרֹךְ במקדשו, שני בניו (אַדְרַמֶּלֶךְ וְשַׂרְאֶצֶר) מכים אותו בחרב ונמלטים לאֲרָרָט. בנו אֵסַר חַדֹּן מולך אחריו.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
י"ד וַיִּקַּח חִזְקִיָּהוּ אֶת הַסְּפָרִים מִיַּד הַמַּלְאָכִים וַיִּקְרָאֵם, וַיַּעַל בֵּית יְהוָה וַיִּפְרְשֵׂהוּ חִזְקִיָּהוּ לִפְנֵי יְהוָה.
ל"ב לָכֵן כֹּה אָמַר יְהוָה אֶל מֶלֶךְ אַשּׁוּר: לֹא יָבֹא אֶל הָעִיר הַזֹּאת, וְלֹא יוֹרֶה שָׁם חֵץ, וְלֹא יְקַדְּמֶנָּה מָגֵן וְלֹא יִשְׁפֹּךְ עָלֶיהָ סֹלְלָה.
ל"ה וַיְהִי בַּלַּיְלָה הַהוּא, וַיֵּצֵא מַלְאַךְ יְהוָה וַיַּךְ בְּמַחֲנֵה אַשּׁוּר מֵאָה שְׁמוֹנִים וַחֲמִשָּׁה אָלֶף, וַיַּשְׁכִּימוּ בַבֹּקֶר וְהִנֵּה כֻלָּם פְּגָרִים מֵתִים.
ל"ו וַיְהִי הוּא מִשְׁתַּחֲוֶה בֵּית נִסְרֹךְ אֱלֹהָיו, וְאַדְרַמֶּלֶךְ וְשַׂרְאֶצֶר בָּנָיו הִכֻּהוּ בַחֶרֶב...