ט י י”א

סיכום

יֵהוּא מצווה על כריתת ראשי 70 אחי המלך הנרצח יוֹרָם בשֹׁמְרוֹן ואח"כ משמיד את מקורביו וכל שרידי בית אַחְאָב, ואת כל 42 אחי אֲחַזְיָהוּ מלך יְהוּדָה שפגש במקרה. יֵהוּא הורג בתחבולה את עובדי הבעל והורס את פולחנו. יֵהוּא מת ובנו יְהוֹאָחָז מולך.

תקציר

פסוקים
א- ה יֵהוּא שולח מכתב לשֹׁמְרוֹן לזקני העם מיִזְרְעֶאל ולאנשים המגדלים את 70 אחי המלך הנרצח יוֹרָם וקורא להם בציניות להשתמש בעיר המבוצרת ובנשק שבה כדי להלחם על אחד מאחי המלך שיבחרו למלוך. הזקנים פוחדים ועונים שיעשו כל מה שיֵהוּא יצווה.
ו- י"א יֵהוּא מצווה לשלוח לו את ראשי כל אחי המלך ליִזְרְעֶאל וכך נעשה. הראשים מונחים בערמות בשער העיר ויֵהוּא מתגאה שאשמת הרצח משותפת לעם, ושהוא השמיד את בית אַחְאָב (ומקורביו) כנבואת אֵלִיָּהוּ.
י"ב- י"ז בדרך לשֹׁמְרוֹן יֵהוּא פוגש את 42 אחי אֲחַזְיָהוּ מלך יְהוּדָה שהרג, שבתמימותם מספרים שהם באים לדרוש בשלום יוֹרָם, אחיו, ואימו. יֵהוּא שוחט את כולם בבּוֹר בֵּית עֵקֶד. אח"כ הוא פוגש ביְהוֹנָדָב בֶּן רֵכָב שמצהיר על נאמנותו ליֵהוּא. יֵהוּא מסיע אותו במרכבתו לשֹׁמְרוֹן שם הוא הורג את כל מקורבי יוֹרָם הנותרים.
י"ח- כ"ז יֵהוּא מתכנן להשמיד את עובדי הבַּעַל. הוא טוען שיעבוד את הבַּעַל אף יותר מאַחְאָב ומצווה בחומרה על כל נביאיו, עובדיו וכוהניו לבוא לזבח בבית הבַּעַל. הבית מלא עד אפס מקום ויֵהוּא מצווה לחלק לכולם מבגדי הבית ולוודא שאין ביניהם עובדי ה'. הוא שָׂם 80 מאנשיו סביב הבית ומצווה עליהם להרוג את כל הנוכחים. כך נעשה, מצבות הבַּעַל מנותצות, ומקדשו מושָׂם כבית שימוש.
כ"ח- ל"ו ה' מבטיח ליֵהוּא בני נינים מלכים בשל השמדת הבַּעַל, אבל בגלל שיֵהוּא לא מסיר את עגלי יָרָבְעָם מבֵּית אֵל וַדָן אז חֲזָאֵל מלך אֲרָם מצליח לכבוש מיִשְׂרָאֵל את כל השטחים ממזרח לירדן. יֵהוּא מת ונקבר בשֹׁמְרוֹן אחרי 28 שנות מלוכה ובנו יְהוֹאָחָז מולך אחריו.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ז וַיִּקְחוּ אֶת בְּנֵי הַמֶּלֶךְ, וַיִּשְׁחֲטוּ שִׁבְעִים אִישׁ, וַיָּשִׂימוּ אֶת רָאשֵׁיהֶם בַּדּוּדִים וַיִּשְׁלְחוּ אֵלָיו יִזְרְעֶאלָה.
י"ג- י"ד וַיֹּאמְרוּ: "אֲחֵי אֲחַזְיָהוּ אֲנַחְנוּ וַנֵּרֶד לִשְׁלוֹם בְּנֵי הַמֶּלֶךְ וּבְנֵי הַגְּבִירָה". יד וַיֹּאמֶר: "תִּפְשׂוּם חַיִּים!"
כ"ד וַיָּבֹאוּ לַעֲשׂוֹת זְבָחִים וְעֹלוֹת, וְיֵהוּא שָׂם לוֹ בַחוּץ שְׁמֹנִים אִישׁ, וַיֹּאמֶר: "הָאִישׁ אֲשֶׁר יִמָּלֵט מִן הָאֲנָשִׁים אֲשֶׁר אֲנִי מֵבִיא עַל יְדֵיכֶם, נַפְשׁוֹ תַּחַת נַפְשׁוֹ".