כ כ”א כ”ב

סיכום

מְנַשֶּׁה בן 12 מולך ביְהוּדָה 55 שנים. הוא חוטא ומחטיא את יְהוּדָה בפולחן זר וה' מודיע שיביא רעה על יְרוּשָׁלַ‍ִם ויְהוּדָה. בנו של מְנַשֶּׁה, אָמוֹן מולך אחריו שנתיים עד שנרצח בידי עבדיו בביתו. "עַם הָאָרֶץ" מכה את הקושרים וממליך את יֹאשִׁיָּהוּ בנו.

תקציר

פסוקים
א- ט מְנַשֶּׁה בן 12 מולך ביְהוּדָה 55 שנים. הוא חוטא ומחטיא את יְהוּדָה בפולחן זר שביטל אביו חִזְקִיָּהוּ: כולל פולחן בבמות, מזבח לבַּעַל, פסל אֲשֵׁרָה (כמעשה אַחְאָב), ופולחן צבא השמיים. הוא העביר את בנו באש, עוֹנֵן ונִחֵשׁ והשתמש באוֹב וביִדְּעֹנִים, ושם מהמזבחות והפסלים הללו בחצר בית ה', שה' הבטיח לשהות בו כל עוד העם מקיים את מצוותיו.
י- י"ח ה' מודיע בפי נביאיו שיביא רעה על יְרוּשָׁלַ‍ִם ויְהוּדָה כפי שעשה לשֹׁמְרוֹן ולבית אַחְאָב. הוא ינטוש את העם וייתן אותם בידי אויביהם. מלבד חטאיו הנ"ל מְנַשֶּׁה גם שפך דם של חפים מפשע. הוא מת ונקבר בגן ביתו בגַן עֻזָּא.
י"ט- כ"ו בנו של מְנַשֶּׁה, אָמוֹן בן 22, מולך אחריו שנתיים. הוא ממשיך בחטאי אביו. עבדיו רוצחים אותו בביתו, אך "עַם הָאָרֶץ" מכה את הקושרים וממליך את יֹאשִׁיָּהוּ בן אָמוֹן. אָמוֹן נקבר בגַן עֻזָּא.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
י"ב לָכֵן כֹּה אָמַר יְהוָה אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל: הִנְנִי מֵבִיא רָעָה עַל יְרוּשָׁלַ‍ִם וִיהוּדָה, אֲשֶׁר כָּל שֹׁמְעָהּ תִּצַּלְנָה שְׁתֵּי אָזְנָיו.
כ"ג- כ"ד וַיִּקְשְׁרוּ עַבְדֵי אָמוֹן עָלָיו, וַיָּמִיתוּ אֶת הַמֶּלֶךְ בְּבֵיתוֹ. כד וַיַּךְ עַם הָאָרֶץ אֵת כָּל הַקֹּשְׁרִים עַל הַמֶּלֶךְ אָמוֹן, וַיַּמְלִיכוּ עַם הָאָרֶץ אֶת יֹאשִׁיָּהוּ בְנוֹ תַּחְתָּיו.