כ”א כ”ב כ”ג

סיכום

יֹאשִׁיָּהוּ מולך ביְהוּדָה 31 שנים והולך בדרכי ה'. בזמן עבודות בֶּדֶק הַבָּיִת מתגלה ספר התורה בבית המקדש והמלך קורע את בגדיו כששָׁפָן הסופר מקריא לו אותו. הוא מתייעץ עם חֻלְדָּה הַנְּבִיאָה שמאשרת את החורבן הצפוי, אך שהוא יידחה בשל חזרת המלך בתשובה.

תקציר

פסוקים
א- ז יֹאשִׁיָּהוּ בן 8 מולך ביְהוּדָה 31 שנים והולך בדרכי ה'. בשנת 18 למלכותו הוא שולח את שָׁפָן הסופר אל חִלְקִיָּהוּ הַכֹּהֵן הַגָּדוֹל להתיך את הכסף שנאסף ולמסור אותו לבעלי המלאכה לצורך שיפוץ המקדש (בֶּדֶק הַבָּיִת). לא נעשה מעקב אחר התשלומים כי הם היו נאמנים.
ח- י"ד חִלְקִיָּהוּ מוסר לשָׁפָן את סֵפֶר הַתּוֹרָה שנמצא במקדש. שָׁפָן בא ליֹאשִׁיָּהוּ לעדכן אותו בהתקדמות העבודה, מספר על גילוי הספר וקורא אותו בפני המלך. המלך קורע את בגדיו ושולח משלחת של 5 אל חֻלְדָּה הַנְּבִיאָה (אשת שומר הבגדים היושבת ברובע המִּשְׁנֶה החדש) לברר בעניין כעס ה' על העם, בשל אבותיו שלא קיימו את מצוות הספר.
ט"ו- כ חֻלְדָּה משיבה שאמנם ה' יביא רעה על יושבי המקום, ככתוב בספר, כיוון שעזבו את ה' ועבדו אלוהים אחרים. כעס זה לא יעבור, אבל כיוון שיֹאשִׁיָּהוּ נכנע בפני ה' וקרע את בגדיו בשל החורבן הצפוי, אז יזכה למות בשלום לפני בוא הרעה הזאת.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ח וַיֹּאמֶר חִלְקִיָּהוּ הַכֹּהֵן הַגָּדוֹל עַל שָׁפָן הַסֹּפֵר: "סֵפֶר הַתּוֹרָה מָצָאתִי בְּבֵית יְהוָה", וַיִּתֵּן חִלְקִיָּה אֶת הַסֵּפֶר אֶל שָׁפָן וַיִּקְרָאֵהוּ.
י"ד וַיֵּלֶךְ חִלְקִיָּהוּ הַכֹּהֵן וַאֲחִיקָם וְעַכְבּוֹר וְשָׁפָן וַעֲשָׂיָה אֶל חֻלְדָּה הַנְּבִיאָה אֵשֶׁת שַׁלֻּם בֶּן תִּקְוָה בֶּן חַרְחַס שֹׁמֵר הַבְּגָדִים, וְהִיא יֹשֶׁבֶת בִּירוּשָׁלַ‍ִם בַּמִּשְׁנֶה, וַיְדַבְּרוּ אֵלֶיהָ.

שושלת שָׁפָן הסופר