כ”ב כ”ג כ”ד

סיכום

יֹאשִׁיָּהוּ מקריא את ספר התורה לפני העם במקדש. הוא מחסל את הפולחן הזר ועורך פסח חגיגי בירוּשָׁלָ‍ִם. הוא נהרג בידי פַרְעֹה נְכֹה במְגִדּוֹ ואחריו מולך בנו יְהוֹאָחָז 3 חודשים. אחריו פַרְעֹה ממליך את יְהוֹיָקִים (אחי יְהוֹאָחָז).

תקציר

פסוקים
א- ג יֹאשִׁיָּהוּ מזמן את כל יְהוּדָה למקדש שם הוא מקריא לעם את ספר התורה שנמצא שם, וכורת ברית בשם העם עם ה' לשמור את המצוות הכתובות בו.
ג- י"ד יֹאשִׁיָּהוּ מחסל את הפולחן הזר: מצווה להוציא את כלי הבַּעַל, האֲשֵׁרָה ועבודת צְבָא הַשָּׁמָיִם מהיכל המקדש שורף אותם בקדרון ומשליך את האפר בבית אל. הוא משבית את כהני העבודה הזרה ביְהוּדָה, מנתץ את הבמות הרבות ומרכז את הכהנים ששרתו בהן בירוּשָׁלָ‍ִם (שם אכלו עם שאר הכהנים אך ללא זכות לשרת במזבח). הוא הרס את בתי הקְּדֵשִׁים וטימא את התֹּפֶת בגֵי בֶן הִנֹּם (כדי לעצור את העברת ילדים באש שם). הוא השבית את הסוסים ושרף את המרכבות ששימשו בעבודת השֶּׁמֶשׁ, וניתץ את המזבחות שעל גג אָחָז, שמְנַשֶּׁה הקים בחצרות המקדש, ואת הבמות ששְׁלֹמֹה הקים בהר הזיתים לאלוהי צִידֹן, מוֹאָב, ועַמּוֹן.
ט"ו- כ בבית אל יֹאשִׁיָּהוּ מטמא את הבמות עם עצמות אדם שהוא מוציא מקברים שם. מלבד קבר עם ציון מיוחד שמתברר כקיברו של איש ה' מיְהוּדָה שניבא את מעשי יֹאשִׁיָּהוּ, וכך גם לא מחוללות עצמות נביא השקר הזקן מאותם ימים (ראו מְלָכִים-א י”ג). בשאר הבמות בערי שֹׁמְרוֹן המלך שורף גם את עצמות הכהנים שלהן.
כ"א- ל יֹאשִׁיָּהוּ מזמין את כל העם לחגוג את הפסח בירוּשָׁלָ‍ִם. לא היה מלך טוב כיֹאשִׁיָּהוּ בקיום המצוות. בכל זאת ה' לא חוזר מכעסו על פשעי מְנַשֶּׁה שבגללם יהרוס את יְרוּשָׁלַ‍ִם. פַרְעֹה נְכֹה עולה לאזור הפרת אל מֶלֶךְ אַשּׁוּר (להלחם בבָּבֶל), יֹאשִׁיָּהוּ תוקף אותו ופַרְעֹה הורג אותו במְגִדּוֹ כשהם נפגשים. יֹאשִׁיָּהוּ נקבר ביְרוּשָׁלַ‍ִם.
ל"א אחרי מות יֹאשִׁיָּהוּ, העם ממליך את יְהוֹאָחָז בנו, בן 23, שמולך 3 חודשים וחוטא לה'. פַרְעֹה עוצר אותו ברִבְלָה ואח"כ לוקח אותו למצרים שם הוא מת. הוא ממליך את אֶלְיָקִים בן יֹאשִׁיָּהוּ, משנה את שמו ליְהוֹיָקִים, ומטיל מס כבד על הארץ, שיְהוֹיָקִים גובה מהעם - כל אחד כיכולתו. יְהוֹיָקִים היה בן 25 ומלך 11 שנה בהם חטא לה'.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
כ"א- כ"ב וַיְצַו הַמֶּלֶךְ אֶת כָּל הָעָם לֵאמֹר: "עֲשׂוּ פֶסַח לַיהוָה אֱלֹהֵיכֶם, כַּכָּתוּב עַל סֵפֶר הַבְּרִית הַזֶּה". כב כִּי לֹא נַעֲשָׂה כַּפֶּסַח הַזֶּה מִימֵי הַשֹּׁפְטִים אֲשֶׁר שָׁפְטוּ אֶת יִשְׂרָאֵל, וְכֹל יְמֵי מַלְכֵי יִשְׂרָאֵל וּמַלְכֵי יְהוּדָה.
כ"ט- ל בְּיָמָיו עָלָה פַרְעֹה נְכֹה מֶלֶךְ מִצְרַיִם עַל מֶלֶךְ אַשּׁוּר עַל נְהַר פְּרָת, וַיֵּלֶךְ הַמֶּלֶךְ יֹאשִׁיָּהוּ לִקְרָאתוֹ וַיְמִיתֵהוּ בִּמְגִדּוֹ כִּרְאֹתוֹ אֹתוֹ. ל וַיַּרְכִּבֻהוּ עֲבָדָיו מֵת מִמְּגִדּוֹ, וַיְבִאֻהוּ יְרוּשָׁלַ‍ִם, וַיִּקְבְּרֻהוּ בִּקְבֻרָתוֹ