כ”ג כ”ד כ”ה

סיכום

נְבֻכַדְנֶאצַּר מלך בָּבֶל גובר על מִצְרַיִם ושולט במרחב. יְהוֹיָקִים מורד בו, מת, ובנו יְהוֹיָכִין מולך אחריו. נְבֻכַדְנֶאצַּר צר על ירוּשָׁלָ‍ִם ויְהוֹיָכִין מסגיר את עצמו ומוגלה לבָּבֶל עם 10,000 מעילית העם. נְבֻכַדְנֶאצַּר בוזז את המקדש וממליך את צִדְקִיָּהוּ.

תקציר

פסוקים
א- ט נְבֻכַדְנֶאצַּר מלך בָּבֶל גובר על מִצְרַיִם ומשתלט על האזור מנחל מִצְרַיִם עד נהר פְּרָת. יְהוֹיָקִים עובד אותו 3 שנים ואז מורד ומותקף ע"י הכַשְׂדִּים, אֲרָם, מוֹאָב, ועַמּוֹן. יְהוֹיָקִים מת ונקבר עם אבותיו ובנו יְהוֹיָכִין, בן 18 מולך אחריו 3 חודשים וחוטא לה'.
י- ט"ז עבדי נְבֻכַדְנֶאצַּר צרים על ירוּשָׁלָ‍ִם, וכשנְבֻכַדְנֶאצַּר מגיע יְהוֹיָכִין מסגיר את עצמו עם אימו, עבדיו ושריו. הם מוגלים לבָּבֶל יחד עם עוד 10,000 איש כולל נכבדים, כ1000 בעלי מלאכה, וכ7000 חיילים (ו3023 גולים מלפני שנה המוזכרים בירמיה-נ"ב כ"ח?). הוא גם בוזז ומקלף את הזהב מאוצרות המקדש.
י"ז- כ נְבֻכַדְנֶאצַּר ממליך את מַתַּנְיָה בן יֹאשִׁיָּהוּ ומשנה את שמו לצִדְקִיָּהוּ. צִדְקִיָּהוּ מולך מגיל 21 במשך 11 שנה וחוטא לה'. הוא מורד במלך בָּבֶל בשנתו ה9.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ז וְלֹא הֹסִיף עוֹד מֶלֶךְ מִצְרַיִם לָצֵאת מֵאַרְצוֹ, כִּי לָקַח מֶלֶךְ בָּבֶל מִנַּחַל מִצְרַיִם עַד נְהַר פְּרָת כֹּל אֲשֶׁר הָיְתָה לְמֶלֶךְ מִצְרָיִם.
י"ב וַיֵּצֵא יְהוֹיָכִין מֶלֶךְ יְהוּדָה עַל מֶלֶךְ בָּבֶל, הוּא וְאִמּוֹ וַעֲבָדָיו וְשָׂרָיו וְסָרִיסָיו, וַיִּקַּח אֹתוֹ מֶלֶךְ בָּבֶל בִּשְׁנַת שְׁמֹנֶה לְמָלְכוֹ.