כ”ד כ”ה

סיכום

נְבֻכַדְנֶאצַּר צר על יְרוּשָׁלַ‍ִם ואחרי כ18 חודש החומות מובקעות. צִדְקִיָּהוּ בורח אך נתפש, בניו נשחטים לפניו והוא מעוור ונלקח לבָּבֶל. נְבוּזַרְאֲדָן שורף את המקדש, הורס את העיר ומגלה את השורדים בה. גְּדַלְיָהוּ מופקד על הנותרים אך נרצח ושאר העם בורח למִצְרָיִם. אֱוִיל מְרֹדַךְ מלך בָּבֶל משחרר ומיטיב עם יְהוֹיָכִין.

תקציר

פסוקים
א- ז ב10 בטבת החל נְבֻכַדְנֶאצַּר לצור על יְרוּשָׁלַ‍ִם. הרעב היה קשה בעיר עד שב9 בתמוז בשנה הבאה הובקעה החומה והצבא והמלך ברחו בלילה דרך גן המלך לערבה. הבבלים השיגו אותם באזור יריחו. צִדְקִיָּהוּ נשפט בפני נְבֻכַדְנֶאצַּר ברִבְלָה שם בניו נשחטו מולו, ניקרו את עיניו, ומשם הובל בשלשלאות לבָּבֶל.
ח- י"ז ב7 באב מגיע נְבוּזַרְאֲדָן שר הטבחים של נְבֻכַדְנֶאצַּר ושורף את המקדש ואת בתי יְרוּשָׁלַ‍ִם. הוא מנתץ את החומות, ובוזז את המקדש - כולל עמודי הנחושת (גבה 18 אמה, עם כותרת ושבכת רימונים), וכלי הפולחן מכסף וזהב. השורדים בעיר והמון הנכנעים מוגלים ומושארים רק דַּלַּת העם לעבוד בכרמים ובשדות.
י"ח- כ"ה ראשי השרים והצבא, ו60 מעם הארץ מובאים למלך בָּבֶל ברִבְלָה שם הם מומתים. גְּדַלְיָהוּ מופקד על העם הנותר וראשי העם והצבא הנותרים באים אליו למִּצְפָּה שם הוא קורא להם לחיות בשלום תחת הבבלים. בתשרי יִשְׁמָעֵאל בֶּן נְתַנְיָה מזרע המלוכה רוצח את גְּדַלְיָהוּ עם מלוויו והבבלים שאיתו, וכל העם הנותר בארץ בורח למִצְרָיִם מפחד הבבלים.
כ"ו- ל ב27 באדר 37 שנה אחרי שיְהוֹיָכִין גולה לבָּבֶל הוא משוחרר מהכלא ע"י אֱוִיל מְרֹדַךְ מלך בָּבֶל (בנו ויורשו של נְבֻכַדְנֶאצַּר). הוא העלה אותו מעל שאר המלכים השבויים שם, החליף את בגדי הכלא שלו והאכילו כל חייו.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ו- ז וַיִּתְפְּשׂוּ אֶת הַמֶּלֶךְ וַיַּעֲלוּ אֹתוֹ אֶל מֶלֶךְ בָּבֶל רִבְלָתָה, וַיְדַבְּרוּ אִתּוֹ מִשְׁפָּט. וְאֶת בְּנֵי צִדְקִיָּהוּ שָׁחֲטוּ לְעֵינָיו, וְאֶת עֵינֵי צִדְקִיָּהוּ עִוֵּר, וַיַּאַסְרֵהוּ בַנְחֻשְׁתַּיִם וַיְבִאֵהוּ בָּבֶל.
ח- ט וּבַחֹדֶשׁ הַחֲמִישִׁי בְּשִׁבְעָה לַחֹדֶשׁ ... בָּא נְבוּזַרְאֲדָן רַב טַבָּחִים עֶבֶד מֶלֶךְ בָּבֶל יְרוּשָׁלָ‍ִם. וַיִּשְׂרֹף אֶת בֵּית יְהוָה וְאֶת בֵּית הַמֶּלֶךְ, וְאֵת כָּל בָּתֵּי יְרוּשָׁלַ‍ִם וְאֶת כָּל בֵּית גָּדוֹל שָׂרַף בָּאֵשׁ.
כ"ז- כ"ח וַיְהִי בִשְׁלֹשִׁים וָשֶׁבַע שָׁנָה לְגָלוּת יְהוֹיָכִין מֶלֶךְ יְהוּדָה... נָשָׂא אֱוִיל מְרֹדַךְ מֶלֶךְ בָּבֶל בִּשְׁנַת מָלְכוֹ אֶת רֹאשׁ יְהוֹיָכִין מֶלֶךְ יְהוּדָה מִבֵּית כֶּלֶא. וַיְדַבֵּר אִתּוֹ טֹבוֹת, וַיִּתֵּן אֶת כִּסְאוֹ מֵעַל כִּסֵּא הַמְּלָכִים אֲשֶׁר אִתּוֹ בְּבָבֶל.

שושלת שָׁפָן הסופר