סיכום

חִזְקִיָּהוּ חולה אנושות ומתפלל לעזרה. ה' מעניק לו עוד 15 שנות חיים ונותן לו אות (דרך יְשַׁעְיָהוּ) בו הצל זז 10 מעלות אחורנית. חִזְקִיָּהוּ מציג למשלחת בָּבֶלית בגאווה את אוצרותיו ויְשַׁעְיָהוּ מנבא שהם עוד יובאו לבָּבֶל. חִזְקִיָּהוּ בונה את נקבת ובריכת השילוח. אחרי מותו מולך בנו מְנַשֶּׁה.

תקציר

פסוקים
א- י"א חִזְקִיָּהוּ חולה ויְשַׁעְיָהוּ מנבא לו שימות. חִזְקִיָּהוּ בוכה ומבקש מה' שיזכור שקיים את מצוותיו. לפני שיְשַׁעְיָהוּ מספיק לצאת מהעיר ה' שולח אותו בחזרה למלך. הוא מנבא שעוד 3 ימים יוכל להודות לה' במקדש, שיזכה בעוד 15 שנים והוא מרפא את הַשְּׁחִין עם דְּבֶלים. חִזְקִיָּהוּ מבקש אות ויְשַׁעְיָהוּ שואל אם ירצה שהצל יתקדם או יחזור 10 מעלות. חִזְקִיָּהוּ חושב שחזרת הצל מופלאה יותר וכך קורה.
י"ב- י"ט בְּרֹאדַךְ בַּלְאֲדָן מלך בָּבֶל שולח משלחת עם מנחות לחִזְקִיָּהוּ החולה. חִזְקִיָּהוּ מראה להם בגאווה את כל אוצרות הארמון ובית הנשק. כשיְשַׁעְיָהוּ חוקר את המלך הוא מודה שהראה למשלחת את הכל ויְשַׁעְיָהוּ מנבא שיבוא יום וכל אוצרותיו ילקחו לבָּבֶל וצאצאיו יהיו סריסים שם. חִזְקִיָּהוּ דווקא שמח לנבואה כי לפחות בימיו ישכון שלום.
כ- כ"א חִזְקִיָּהוּ בונה את בריכת השילוח ביְרוּשָׁלַיִם ואת נקבת השילוח המובילה את מי מעיין הגיחון מחוץ לחומות אל הבריכה שבתוכן. הוא מת ובנו מְנַשֶּׁה מולך אחריו.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ה- ו שָׁמַעְתִּי אֶת תְּפִלָּתֶךָ, רָאִיתִי אֶת דִּמְעָתֶךָ, הִנְנִי רֹפֶא לָךְ, בַּיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי תַּעֲלֶה בֵּית יְהוָה. וְהֹסַפְתִּי עַל יָמֶיךָ חֲמֵשׁ עֶשְׂרֵה שָׁנָה...
י וַיֹּאמֶר יְחִזְקִיָּהוּ: "נָקֵל לַצֵּל לִנְטוֹת עֶשֶׂר מַעֲלוֹת, לֹא כִי יָשׁוּב הַצֵּל אֲחֹרַנִּית עֶשֶׂר מַעֲלוֹת".
י"ב- י"ג בָּעֵת הַהִיא שָׁלַח ... מֶלֶךְ בָּבֶל סְפָרִים וּמִנְחָה אֶל חִזְקִיָּהוּ... וַיַּרְאֵם אֶת כָּל בֵּית נְכֹתֹה, אֶת הַכֶּסֶף וְאֶת הַזָּהָב וְאֶת הַבְּשָׂמִים וְאֵת שֶׁמֶן הַטּוֹב, וְאֵת בֵּית כֵּלָיו, וְאֵת כָּל אֲשֶׁר נִמְצָא בְּאוֹצְרֹתָיו, לֹא הָיָה דָבָר אֲשֶׁר לֹא הֶרְאָם חִזְקִיָּהוּ בְּבֵיתוֹ וּבְכָל מֶמְשַׁלְתּוֹ.
כ וְיֶתֶר דִּבְרֵי חִזְקִיָּהוּ וְכָל גְּבוּרָתוֹ, וַאֲשֶׁר עָשָׂה אֶת הַבְּרֵכָה וְאֶת הַתְּעָלָה וַיָּבֵא אֶת הַמַּיִם הָעִירָה, הֲלֹא הֵם כְּתוּבִים עַל סֵפֶר דִּבְרֵי הַיָּמִים לְמַלְכֵי יְהוּדָה.