א ב

סיכום

אחרי מות יְהוֹשֻׁעַ השבטים ממשיכים לנסות לכבוש את הכנענים שנותרו בנחלתם והרבה פעמים לא מצליחים. עָתְנִיאֵל כובש את דביר ונושא את עַכְסָה בת אחיו הגדול - כָלֵב.

תקציר

פסוקים
א- ז אחרי מות יְהוֹשֻׁעַ השבטים ממשיכים לנסות לכבוש את הכנענים שנותרו בנחלתם. יְהוּדָה ושִׁמְעוֹן מביסים את אֲדֹנִי-בֶזֶק מלך ירושלים בבזק ומקצצים את בהונות ידיו ורגליו כפי שבעצמו עשה בעבר למלכים שכבש.
ח- ט"ו בני יְהוּדָה כובשים ושורפים את ירושלים וממשיכים לחברון ולדביר. כלב מבטיח את ביתו עכסה למי שיכבוש את דביר. אחיו הקטן עָתְנִיאֵל מצליח בכך. עכסה יורדת מחמורה לכבד את אביה ומבקשת ומקבלת ממנו את אזור המעיינות שם (גֻּלֹּת).
ט"ז- כ בני קיני באים מעיר התמרים (יריחו? צוער?) ומצטרפים ליְהוּדָה בנגב ערד. יְהוּדָה ושִׁמְעוֹן כובשים את צְפַת, עַזָּה, אַשְׁקְלוֹן, ועֶקְרוֹן אך לא כובשים את יושבי העמק בעלי המרכבות. כלב מקבל את חֶבְרוֹן כהבטחת מֹשֶׁה ומגרש משם את הענקים.
כ"א- כ"ה בִנְיָמִן לא מצליח לכבוש את ירושלים. אֶפְרָיִם ומְנַשֶּׁה משכנעים תושב מבית-אל להראות להם כניסה לעיר והם כובשים אותה והורגים את תושבי העיר מלבד את אותו איש, שבורח ובונה עיר עם שם זהה בארץ חתים.
כ"ו- ל"ו מְנַשֶּׁה לא כובש את בֵּית שְׁאָן, תַּעְנַךְ, דוֹר, יִבְלְעָם, ומְגִדּוֹ. אֶפְרַיִם לא כובש את גָזֶר. זְבוּלֻן לא כובש את קִטְרוֹן ונַהֲלֹל. אָשֵׁר לא כובש את עַכּוֹ, צִידוֹן, אַחְלָב, אַכְזִיב, חֶלְבָּה, אֲפִיק, ורְחֹב. נַפְתָּלִי לא כובש את בֵית שֶׁמֶשׁ, ובֵית עֲנָת. האמורים לוחצים על שבט דָן להשאר באזור ההר והוא אינו מגרשם מאַיָּלוֹן ושַׁעַלְבִים וגבולם ממַּעֲלֵה עַקְרַבִּים ומהסֶּלַע. רוב הכנענים הנשארים משלמים מס לשבטי ישראל.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ו וַיֹּאמֶר אֲדֹנִי-בֶזֶק: שִׁבְעִים מְלָכִים, בְּהֹנוֹת יְדֵיהֶם וְרַגְלֵיהֶם מְקֻצָּצִים הָיוּ, מְלַקְּטִים תַּחַת שֻׁלְחָנִי. כַּאֲשֶׁר עָשִׂיתִי כֵּן שִׁלַּם לִי אֱלֹהִים.
י"ד- ט"ו וַתִּצְנַח (עַכְסָה) מֵעַל הַחֲמוֹר, וַיֹּאמֶר לָהּ כָּלֵב: "מַה לָּךְ?". וַתֹּאמֶר לוֹ: "הָבָה לִּי בְרָכָה, כִּי אֶרֶץ הַנֶּגֶב נְתַתָּנִי, וְנָתַתָּה לִי גֻּלֹּת מָיִם"

אילן יוחסין