ב ג ד

סיכום

השופט עָתְנִיאֵל מושיע את ישראל מכּוּשַׁן רִשְׁעָתַיִם מֶלֶךְ אֲרַם נַהֲרָיִם. השופט אֵהוּד בֶּן גֵּרָא מושיע את ישראל מעֶגְלוֹן מלך מוֹאָב בו הוא מתנקש. השופט שַׁמְגַּר בֶּן עֲנָת מכה את הפלישתים.

תקציר

פסוקים
א- ז ה' משאיר לישראל אויבים בכנען כדי לאמנם במלחמה וכדי לנסותם בנאמנותם לתורת משה. בני ישראל מתערבבים בין עמי כנען ועובדים את אלוהיהם.
ח- י"א ה' מוכר את ישראל לידי כּוּשַׁן רִשְׁעָתַיִם מֶלֶךְ אֲרַם נַהֲרָיִם 8 שנים עד שהשופט עָתְנִיאֵל מנצח אותו והארץ שקטה בחייו 40 שנה.
י"ב- י"ד ישראל חוטאים לה' שוב והוא שולח את עֶגְלוֹן מלך מוֹאָב שכובש בעזרת בני עמון ועמלק את עיר התמרים (יריחו?) ומעביד את ישראל 18 שנה.
ט"ו- כ"ב ישראל זועקים לה' ששולח להם את אֵהוּד בֶּן גֵּרָא - מבִנְיָמִן. הוא מביא מנחה לעֶגְלוֹן השמן מאוד ומחביא חרב תחת בגדיו בצד ימין החשוד פחות ונח לו יותר כאיטר יד ימינו. אֵהוּד משכנע את עֶגְלוֹן להוציא את שומריו ותוקע את חרבו עד שהחרב נבלעת בשומן גופו המפריש צואה.
כ"ג- ל אֵהוּד נועל את הדלת ומספר שעֶגְלוֹן עושה את צרכיו. עד שהרצח מתגלה - אֵהוּד כבר מגיע להר אפרים ומגייס את בני ישראל שסוגרים את מעברות הירדן ומכים את מואב. הארץ שקטה 80 שנה.
ל"א השופט שַׁמְגַּר בֶּן עֲנָת מכה 600 פלישתים במלמד בקר (כלי דוקרני לדרבון בקר).

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ט- י ... אֵת עָתְנִיאֵל בֶּן קְנַז... וַתְּהִי עָלָיו רוּחַ יְהוָה וַיִּשְׁפֹּט אֶת יִשְׂרָאֵל וַיֵּצֵא לַמִּלְחָמָה
כ"א- כ"ב וַיִּשְׁלַח אֵהוּד אֶת יַד שְׂמֹאלוֹ, וַיִּקַּח אֶת הַחֶרֶב מֵעַל יֶרֶךְ יְמִינוֹ, וַיִּתְקָעֶהָ בְּבִטְנוֹ. וַיָּבֹא גַם הַנִּצָּב אַחַר הַלַּהַב וַיִּסְגֹּר הַחֵלֶב בְּעַד הַלַּהַב, כִּי לֹא שָׁלַף הַחֶרֶב מִבִּטְנוֹ, וַיֵּצֵא הַפַּרְשְׁדֹנָה.
ל"א וְאַחֲרָיו הָיָה שַׁמְגַּר בֶּן עֲנָת וַיַּךְ אֶת פְּלִשְׁתִּים שֵׁשׁ מֵאוֹת אִישׁ בְּמַלְמַד הַבָּקָר, וַיֹּשַׁע גַּם הוּא אֶת יִשְׂרָאֵל.