ג ד ה

סיכום

דְבוֹרָה הנביאה ובָרָק בֶּן אֲבִינֹעַם מביסים את צבא סִיסְרָא. סִיסְרָא עצמו בורח לאוהל יָעֵל אשת חֶבֶר הַקֵּינִי שהורגת אותו עם יתד האוהל.

תקציר

פסוקים
א- ג ה' מוכר את ישראל 20 שנה לידי יָבִין מלך כְּנַעַן מחָצוֹר ושר צבאו סִיסְרָא בחֲרֹשֶׁת הַגּוֹיִם עם 900 מרכבותיו.
ד- ז דְבוֹרָה הנביאה שופטת את ישראל בהר אפרים וקוראת לבָרָק בֶּן אֲבִינֹעַם מקֶּדֶשׁ נַפְתָּלִי לצאת עם 10,000 מצבאו לתבור. היא תמשוך לקִישׁוֹן את סִיסְרָא.
ח- י"א ברק מסכים בתנאי שדְבוֹרָה תצטרף והיא מציינת שהכבוד לא יהיה שלו ושסִיסְרָא יובס בידי אישה. הם הולכים לקֶּדֶשׁ עם הצבא. בינתיים מסופר שחֶבֶר הַקֵּינִי התיישב באזור קֶּדֶשׁ.
י"ב- ט"ז סִיסְרָא יוצא לתבור לקראת בָרָק עם 900 מרכבותיו מחֲרֹשֶׁת הַגּוֹיִם ודְבוֹרָה קוראת לבָרָק לצאת לקרב וה' נתן בידיו את צבא סִיסְרָא.
י"ז- כ"ד סִיסְרָא נמלט ברגל ומגיע לאוהל יָעֵל אשת חֶבֶר הַקֵּינִי ומבקש ממנה להסתירו. היא נותנת לו שמיכה וחלב וכשנירדם היא הורגת אותו עם יתד האוהל שהיא מכה לרקתו בעזרת מקבת. כשבָרָק מגיע היא מראה לו את הגופה וישראל משלימים את הניצחון על יָבִין.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ד- ה וּדְבוֹרָה אִשָּׁה נְבִיאָה, אֵשֶׁת לַפִּידוֹת, הִיא שֹׁפְטָה אֶת יִשְׂרָאֵל בָּעֵת הַהִיא. וְהִיא יוֹשֶׁבֶת תַּחַת תֹּמֶר דְּבוֹרָה בֵּין הָרָמָה וּבֵין בֵּית אֵל, בְּהַר אֶפְרָיִם, וַיַּעֲלוּ אֵלֶיהָ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לַמִּשְׁפָּט.
כ"א וַתִּקַּח יָעֵל אֵשֶׁת חֶבֶר אֶת יְתַד הָאֹהֶל, וַתָּשֶׂם אֶת הַמַּקֶּבֶת בְּיָדָהּ וַתָּבוֹא אֵלָיו בַּלָּאט, וַתִּתְקַע אֶת הַיָּתֵד בְּרַקָּתוֹ.